Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Parabolikus történelmi drámák

Amit a színjátszás játéknyelveiben az áttételesség, a kettős kódoltság jelentett, ugyanazt a szerepet töltötte be a drámairodalomban a parabolikus értelemképzésre való ráutaltság. Mivel a korszak politikai viszonyai nem tették lehetővé, hogy a 20. századi magyar történelem meghatározó tapasztalatairól, a történelmi önértelmezések csomópontjairól nyílt diskurzus kezdődjék, a drámairodalom abban lelte meg az ábrázolás egyik kézenfekvő lehetőségét, hogy a nyilvánosság előtt némaságba szorított tapasztalatokról hozzájuk hasonló történelmi helyzetek analógiáin keresztül szól, az esztétikai élmény részévé téve a parabolikus kód feloldását. A némaságba szorított és így még inkább meghatározó történelmi tapasztalatok közül az önértelmezését közvetlen politikai vonatkozásokkal összekötő drámairodalom számára kitüntetett fontosságú volt a Kádár-rendszer legitimitásának 1956-ra visszavezethető hiánya és a határon túl élő magyar kisebbség sorsa. A parabolikus ábrázolás ebben az esetben az irodalom és színház politikai dimenzióját hozta mozgásba, politikainak tekintve azokat az értelemképző mozzanatokat, amelyeknek közük van a társadalmi hatalomhoz. A parabolikus dráma ábrázolásmódja tehát akkor is kompatibilis a hatalom nyelvével, ha az általa megképzett értelem kisebb-nagyobb mértékben eltér, vagy akár szemben is áll a hatalom igazságaival. A kompatibilitás feltétele, hogy a befogadó közeg megszemélyesíthetőnek és egyetlen központi akarat által vezéreltnek gondolja el a hatalmat, és ne bonyolult mikrofizikai szövedékként szervezze meg tudatában.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave