Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A társadalmi dráma mint groteszk színjáték

A társadalmi dráma groteszk változatának legfontosabb alkotásai és egyben dramaturgiai mintákkal is szolgáló művei Örkény István drámái voltak. Ritka azonban, hogy a groteszk ne egy bizarr és érdekes, de a játék egészét tekintve kicsiny teherbírású ötletet jelentsen, hanem az örkényi mintához hasonlóan összetett világszemléleti modellt. Ennek is betudható, hogy viszonylag kevés olyan groteszk komédia született a korszakban, amely akár évtizedekkel később is sikeres előadások alapjául szolgálhatott. Egyike az ilyen kivételeknek Szakonyi Károly Adáshibája (1970, bemutató: 1970), amely a Vígszínház felkérésére született (eredetileg Ó, vidd csak szépen a sálat is címmel). A groteszk nézőpont a kultusz, a kultúra és a civilizáció helyreállíthatatlan szakadásához és a magántér kommunikációs viszonyait kiüresítő televíziózás elterjedéséhez kapcsolódik. A televízió virtualitásának bűvöletében élő Bódog családdal megtörténik az, amire a keresztény hagyomány vár. Egy kétes egzisztenciájú albérlő alakjában visszatér közéjük a Megváltó, akit a darabban Emberfinek hívnak. Ám Bódogék – a legkisebb fiú, Imrus kivételével – képtelenek felismerni, ami velük történik, így Emberfi csodatétele, szavai is csupán hatástalan, értelmüket vesztett ismétlések lehetnek. A Bódog család mentalitása a Kádár-rendszer kispolgári környezetének elzárkózását, közönnyé szelídülő félelmeit tükrözi. „Jaj, anya, csak te ne politizálj! Mire figyelmeztettelek egész életemben? Hogy ne politizálj!” – halljuk Bódog szájából a korszak egyik alapmondatát, amire Bódogné azt feleli, „Tudod jól, hogy rögtön gyomorgörcsöt kapok az izgalomtól, ha így beleártod magad a politikába”.418 A darab alapkonfliktusa azonban kimozdítható a Kádár-kor mentalitásának világából, részben azért, mert ez a mentalitás életstratégiaként túlélte a Kádár-kort, részben azért, mert maga a televízió nem jelenik meg a színen, így behelyettesíthető allegóriává válik.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave