Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Osztojkán Béla: Átyin Jóskának nincs, aki megfizessen

A költőként is ismert Osztojkán Béla Átyin Jóskának nincs, aki megfizessen (1997) című művét a kritikusok közül többen a magyar cigányság történelmi regényének nevezték. Osztojkán historiografikus fikciója szerint azonban a magyar cigányság a történelmen kívül élő közösség. Osztojkán a történelmen kívül, az ősök mitikus múltjának talapzatán feltételez egy többé-kevésbé intakt értékrendet, életmódbeli mintát, egyszóval olyan normarendszert, amely önálló cigány társadalmat épít. E mitikus szemlélettől idegen a történetiség tapasztalata. És maga az írás is, hiszen a cigányság archaikus emlékezetformái a szóbeliséghez kötődnek. Vagyis amikor Osztojkán historiografikus fikciót alkotott, egy idegen kultúra hatalmi szemléletmódjával átitatott regénymodell tette számára elbeszélhetővé a magyar cigányság történetét. Műfaji okai is vannak, hogy e próza fő mozgató erejévé a cigányságot folytonos kiszolgáltatottságban tartó magyar történelem vált. Ha feltételezzük, hogy a regény olvasóinak többsége a magyar történelemnek a műfaj fikciós hagyományaiban fogant koncepciója felől közelít a műhöz, vagyis a magyar történelmet vereségek és reménytelen erőfeszítések sorozataként látja, e többség számára meglepő és tanulságos lehet a magyarság történeti konstrukcióját ugyanabban az elnyomó hatalmi szerepben látni, amelybe a 19. századi történelmi regények a törököket vagy az osztrákokat, tehát a megszálló idegent állították.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave