Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Kárpáti Péter: Világvevő

A metafikció alakzata Kárpáti Péter színpadi műveiben is meghatározó jelentőségű. Világvevő (1989) című drámájában bonyolult, mégis áttekinthető rendben épül egyetlen szerkezetté egy szinte mindenétől megfosztott fiatalember nyomorúságos hétköznapjainak, Dráva parti pecázásainak valósága, a pecázás közben kifogott csodahal történetének mesei realitása és a darab végén megpillantott külső keret: mindaz, ami a drámában történt, nem volt más, mint az önmagát vízbe ölő Pici Jani halál előtti látomása, vágyálma. A dráma tehát egy vízió kimerevítése, ám mint ilyen, sodróan epikus jellegű. A vízió Kárpátinál kompenzatórikus jellegű. Drámai világa nem csupán a Világvevőben leli meg az eszközöket ahhoz, hogy a Pici Janihoz hasonló nyomorúságos egzisztenciákat megajándékozza mindazzal, amit a drámán belüli valóság nem adhat meg nekik. Jani megkapja az aranyhaltól szerelmét, Annamáriáját, ahogyan az Országalma (1995) cigány tolvaja, Jakab is tolhatja talicskájában a megfáradt Mátyás királyt. A metafikció imaginárius rétegeit a Kárpátira oly jellemző belső etikai rend kompenzációs igénye táplálja. A külső realitást a meseszerű emeli ki az ország önismereti képeit is hordozó reménytelenségéből és kilátástalanságából, hogy aztán mégis a keretező valóság uralma érvényesüljön.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave