Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A Szép magyar comoedia: a szerelem ideológiája

Balassi nemcsak a lírában teremtett teljesen új ideológiai, forma- és képrendszert, hanem a Szép magyar comoediával (1589) a drámai műnemben is alapvető tematikus és nyelvi újdonságot hozott. A Balassi előtti magyar nyelvű drámai hagyomány nagyjából három nagy kategóriába tartozott: a biblikus-moralizáló-hagiografikus drámák már a középkor végén feltűntek, ezt követték a hitvitázó drámák még a 16. század első felében, majd az antik mintájú humanista drámafordítások az 1550-es évektől kezdve. E három drámatípus közös jellemzője volt az inkább tanító, mint szórakoztató jelleg, az egyházi-iskolai kötődés, és ennek természetes folyománya, hogy a fordítás során gyakran felerősítették a szerzők (különösen az antik mintájú darabok esetében) a moralizáló tanulságot. Balassi Szép magyar comoediája az első magyar dráma, amely túllép ezen a hagyományon, és merészen a szerelem élvezetét tanítja.81 Maga a műfaj, a pásztorjáték, amelyet Balassi egyszerűen szép magyar komédiának magyarít, teljesen új volt a korban, még Itáliában sem létezett írott irodalomelméleti hagyománya. A műfajt megteremtő Torquato Tasso első alkotása, az Aminta (1573) Balassi műve előtt nem sokkal jelent meg nyomtatásban (1580), és a pásztordrámák másik normateremtő főműve, Battista Guarini Hű pásztora csak két évvel Balassi komédiája után került bemutatásra (1590).

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave