Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A Balassi-hagyomány

Halála pillanatában Balassi Bálint országosan ismert személyiség volt. Ismerték előkelő származása, kétes vagyon- és hírnévszerző akciói, botrányos ügyei, perei miatt, de ismerték irodalmi munkássága, költői hírneve révén is. Az talán csak a legműveltebb, legszélesebb látókörű kortársai számára volt világos, hogy személyében a magyar nyelvű udvari líra megteremtőjét kell tisztelniük. A Balassi-életmű paradoxona, hogy anélkül vált a magyar költői nyelv megújítójává, az első magyar költővé, hogy költészetének legértékesebb, leginnovatívabb része bekerülhetett volna a nyomtatott nyilvánosságba. Szerelmi költészetét valójában nagyrészt egyetlen kézirat, az 1874-ben megtalált Balassa-kódex hagyományozta korunkra, költői életműve a maga (viszonylagos) teljességében csak a 20. században vált hozzáférhetővé a nagyközönség számára.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave