Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A Comico-tragoedia

A korszak legnépszerűbb drámaszövege 1646-ban nyomtatásban is megjelent Nagyváradon.114 Szerzője és keletkezésének körülményei ismeretlenek. A 16. századi drámai hagyománnyal ellentétben – jelenetenként változó – verses formában íródott, és valószínűleg zenés előadásra szánták, egyesek az első magyar operát látják benne. A cím a darab műfaját jelzi: Comico-tragoedia, azaz részben víg, rész szerént szomorú história. A négy scénára osztott jelenetek tartalmát a szöveg így adja meg: „I. a jóságos cselekedetekről és vétkekről; II. a fényes Gazdagról és a szegény Lázárról; III. a híres Lator Katonáról; IV. a Kegyetlen Tiszttartóról.” (A darab az actus [felvonás] és a scaena [szín] kifejezést egymással felcserélve használja.) A játék szereplői a nevük jelentésének megfelelő tulajdonságot képviselő szimbolikus alakok, akikben azonban a kor társadalmának jellegzetes karaktereit ismerhetjük fel. A Pauper Sceleratus (Szegény Lator) biri-baltás, részeges, kóborló hajdúkatona, Tolerantia (Tűrhetés) és Patientia (Szenvedés) nincstelen szűrös parasztok, Crudelitas (Kegyetlenség) jobbágynyúzó, botoztató szolgabíró. Az egyes jelenetek egyszerű cselekménye a középkori certamenek és moralitások világát idézi. Az első részben a megszemélyesített erények és a vétkek küzdenek egymással az emberi lelkekért. A második scena Nyéki Vörös Mátyás Dialogusának hatását mutató példázat. A Gazdag udvarházában lakomázva dőzsöl, a szegény Lázárnak még morzsát sem enged venni az asztalról. Az angyal hiába figyelmezteti a közeli végre. Amikor azonban valóban megjelenik érte a sárga halál, hiába már a bűnbánat:

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave