Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Travesztia és vígeposz (Csokonai Vitéz Mihály verses epikája)

Csokonai első epikus műve, a Batrachomyomachia, vagy Békaegérhartz Blumauer módja szerént159 még diákkorának termése, feltehetőleg 1792-ben keletkezett. Szerzője életében annak ellenére nem jelent meg, hogy számos másolata komoly népszerűségről árulkodik. Csokonai itt Aloys Blumauer bécsi költő travesztált Aeneisét követte: egy olyan eposztravesztiát hozott létre, amely a kisszerű témára alkalmazott eposzi szerkezet révén fokozottan számít az olvasó ismereteire a homéroszi, vergiliusi tradíció kapcsán, hiszen ezeknek az elemeknek az észlelése teheti a komikumot igazán méltányolhatóvá. A mű „pipa-dohány”-okra való tagolása és az utolsó strófa utalása a pipa kialvására a szórakoztató olvasmányok körében jelöli ugyan ki a Békaegérhartz helyét, ám a szöveg implicit olvasójának a tanultság exkluzív jegyeivel kell rendelkeznie.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave