Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A kimenet kérdései

A megértés kimenete azzal is kapcsolatos, hogy milyen modelleket képzelünk el. A legtöbb megértési kutatás, mintegy a Clark-féle modellnek megfelelően, megmarad a belső nyelvi kimeneteknél. Azzal foglalkozik, hogy alany–állítmány–tárgy és hasonló szerepeket hogyan rendelünk szószerkezetekhez. Nyilván alapvető kérdés, hogy honnan is származnak ezek a szerepek. Vannak azonban olyan modellek is, amelyek a tudásbázisra, illetve a referenciára való vetítésből indulnak ki. Ezeknek alapvető módszere a tárolt tudással, illetve a világból éppen elérhető, „kinti” információval való összehasonlítás. Általában azt mutatják ki, hogy a megértésben jóindulatúak vagyunk, ezért a tagadó mondatok és a hamis mondatok megítélése sokkal nehezebb, mint az állító mondatoké. A tagadó mondatokat úgy kezeljük, hogy megfordítjuk őket, mintha állítóak lennének, és összevetjük őket a valósággal. Egy további érdekes mozzanata a kimenetnek, hogy hogyan képes a nyelv irányítani saját cselekvéseinket, és hogyan képes összekapcsolni társas viszonyainkat. Végül alapvető kérdés, hogy a különböző kimeneti komponensek között milyen idői rend van. Egy magyar példát mutatok be erre. Wason (1961) klasszikus munkáiban mondatok olvasása közben arra volt kíváncsi, hogy milyen szerepe van a tudáson alapuló igazságnak és a mondatszerkesztésnek. A mondatok tartalma valamilyen tárolt információra vonatkozik, s a jellegzetes vizsgált változók a tagadás és az igazság/hamisság, amint (68) mutatja.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave