Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A sémaképzés folyamata

Bartlett (1932/1985) kétféle módszert használt az értelmes emlékezet tanulmányozására, a véletlen felidéztetést (repeated reproduction) és a sorozatátadást (serial reproduction). Az így kapott eredmények értelmezésére vezette be a séma és a sémakiemelés fogalmát. A felidézést a séma irányítja, a sémák közül pedig a legkitüntetettebb az elbeszélő séma. Úgy tűnik, hogy történeteket sokkal könnyebb felidézni, mint például tájleírásokat. Bartlett végzett olyan kísérleteket is, amelyekben krikettmérkőzéseket kellett megjegyezni. Nagyon nehéz feladat volt, nemcsak nekünk lenne nehéz, hanem a briteknek is az. Össze is keverték, hogy mondjuk Puskás passzolt Kocsisnak, vagy Kocsis Puskásnak. Az elméletet azután sokan, orosz (Blonszkij 1935; Zincsenko 1961), francia és amerikai kutatók is igazolták és óriási hagyománya lett. Ezt a hatást szoktuk elbeszélő fölénynek nevezni. Történeteket mindig könnyebb felidézni, mindig egyetemesebbek, mindig világosabb mintázatot adnak. Egy tankönyvi történet, amikor visszaadjuk, sokkal kevésbé válik zavarossá, mint egy leírás vagy magyarázat (összefoglalásukra l. Pléh 1984a).

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave