Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


A tranzitív konstrukció az angolban: kísérleti eredmények

Az angol nyelvben a szórend különösen fontos kulcs a szavak nyelvtani funkciójának meghatározásához. A gyerekek már igen korán kontrasztívan tudják használni a szórendet a tranzitív mondatok két szereplőjének meghatározásában (Akhtar 1999). A kérdés persze nem az, hogy ismerős igékkel jól alkalmazzák-e a szórend eszközét, hanem hogy olyan igékre, amelyeket még nem hallottak, rögtön képesek-e teljes általánosságban alkalmazni a tranzitív mondatokkal szerzett ismereteiket. A 12. fejezet áttekinti azokat a vizsgálatokat, amelyek szerint a gyerekek már korán képesek a szintaktikai jelzéseket a szavak kategóriájának, illetve argumentumszerkezetének kitalálására használni. E vizsgálatoknak az eredményeit gyakran a szintaxis korai tudásaként és a veleszületett nyelvtani tudás bizonyítékaként értelmezik (bővebben l. a 10. fejezetben). Tomasello és munkatársai az elmúlt évtizedben kimerítően alkalmazták az új ige paradigmát a két és négy év közötti gyerekek tranzitív konstrukcióról alkotott nyelvtani reprezentációinak felderítésére, és annak szemléltetésére, hogy ez a tudás fokozatosan épül ki. Az alábbiakban ezekből a vizsgálatokból emelünk ki néhányat.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave