Pléh Csaba, Lukács Ágnes (szerk.)

Pszicholingvisztika


Pragmatika

A pragmatikai zavaroknak, úgy tűnik, kiemelt szerepük van az autizmus spektrum zavarok nyelvi-kommunikációs jellemzésében. Számos szerző véli úgy, hogy ez az a terület, amelynek sérülése, finomabb vagy súlyosabb zavara az autizmus spektrum zavarok minden esetét jellemzi valamilyen mértékben (Tager-Flusberg et al. 2005; Eigsti et al. 2011). Itt is igen fontos szem előtt tartani a felszíni (viselkedéses) variabilitást. Az erősen érintett esetekben – ez a korábbiakból is következik – nem beszélhetünk pragmatikáról: nem csupán azért nem, mert egyáltalán nincs jelen nyelvi kompetencia, amelynek pragmatikai aspektusai megjelenhetnének, de nem látunk olyan nem verbális kommunikatív aktusokat sem, amelyekkel kapcsolatban a nem nyelvi kommunikatív cselekvés pragmatikai aspektusai (pl. referálás, cselekvőváltás stb.) megvalósulhatnának. Ezzel szemben számos olyan magasan funkcionáló személy is kap autizmus spektrum zavar diagnózist, akinél a jelenlévő pragmatikai sérülések első pillantásra nem feltétlenül szembetűnőek, s esetleg csak a személy nyelvi-kommunikatív viselkedéseinek számos szituációra és kontextusra kiterjedő megfigyelése nyomán érhetők tetten.

Pszicholingvisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 499 8

Az pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a pszichológiában lelhetők fel. Fél évszázada létezik komolyabb formában, vagyis viszonylag fiatal, ám az elmúlt évtizedekben - az ihletését adó területek, vagyis a nyelvészet, a pszichológia és az idegtudomány elméleti és technikai változásainak, továbbá a nyelv használatát és vizsgálatának lehetőségeit is érintő, gyorsan változó műszaki-informatikai környezetnek köszönhetően - sokrétűen fejlődött.

A Magyar pszicholingvisztikai kézikönyv hiányt pótol a hazai felsőoktatásban, az első próbálkozás arra, hogy teljesen megfeleljen a nyelvre érvényesített interdiszciplináris szemléletnek. Egyszerre jellemző rá a bölcsészeti, a társadalomtudományi és a természettudományos szemlélet alkalmazása, módszerei közé tartozik a megfigyelés, a kísérletezés, és időnként a tömeges adatok elemzése egyaránt.

Könyvünk oktatási anyagként szolgál a felsőbb éves pszichológus, nyelvész, gyógypedagógus, medikus diákok számára, ugyanakkor legalább egy évtizedig érvényes összefoglaló és kiindulási irodalom lehet a kutatóknak is. Őszintén reméljük, hogy a kézikönyv alapvető tananyag lesz nyelvészeti és pszichológiai mesterképzésekben, doktori programokban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-lukacs-pszicholingvisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave