Pál József (szerk.)

Világirodalom


1.6. A görög irodalom [R. Zs.]

Mai tudásunk szerint a görög törzsek a Kr. e. III. évezred vége felé nyomultak be a Balkán-félsziget déli részére. Történelmüket a következő korszakokra szokás osztani: Kr. e. 17–13. század: mükénéi kor (a Mükénében, Püloszban, Tirünszben és máshol épült nagy paloták kora). 12–11. század: sötét kor (a mükénéi központok pusztulása). 10–9. század: geometrikus kor (a vázák mértani alakzatokkal való díszítése alapján nevezik így; lassú felemelkedés). 8–6. század: archaikus kor (a poliszok [városállamok] rendszerének kialakulása). 5–4. század: a klasszikus kor (a poliszrendszer virágkora és válsága – Nagy Sándor haláláig). 3–1. század: hellenisztikus kor (a hellenisztikus birodalmak kora, az actiumi csatáig). Kr. u. 1–6. század: római, illetve (395-től) kora bizánci kor. A görög nyelv az indoeurópai nyelvek közé tartozik. Számos nyelvjárása, dialektusa közül irodalmi szempontból fontos az ión, az attikai, az aiol és a dór. A hellenisztikus korra alakul ki az attikai alapján egyfajta közgörög nyelv, a koiné (közös).
A görögök már a mükénéi korban ismerték az írást. Ez szótagírás volt, s a sötét korban kiment a használatból. A 8. században született meg a föníciai írás alapján a görög betűírás. Ennek is voltak helyi változatai, de Kr. e. 403-ban Athénban az ión írásmódot fogadták el, s ettől fogva ez vált általánossá.
A Kr. e. 8. század előtti időkből nem ismerünk irodalmi igényű írott szöveget. (A mükénéi kori szövegek gazdasági, adminisztratív jellegűek.)
VA 63–469
GKA.
Dihle, A.: Griechische Literaturgeschichte von Homer bis zum Hellenismus. München, 1991
Uő: Die griechische und lateinische Literatur der Kaiserzeit von Augustus bis Justinian. München, 1989
Easterling P. E., Knox, B.: The Cambridge History of Classical Literature I. Cambridge, 1985
Kennedy G. A. (ed.): Classical Criticism. (The Cambridge History of Literary Criticism. I.) Cambridge, 1989
Lesky, A.: Geschichte, der griechischen Literatur. Bern–München, 19713 (angolul is)
Ritoók Zsigmond, Sarkady János, Szilágyi János György: A görög kultúra aranykora. Bp. 19842
Trencsényi-Waldapfel Imre: A görög irodalom. In: Zolnai Béla (szerk.): A világirodalom története I. Bp. 1944, 93–240
Uő: Klasszikus arcképek. Bp. 1964.

Világirodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2005

ISBN: 978 963 058 596 5

A kötet csaknem ötven nemzet irodalmának összehasonlítására vállalkozik, mindezt egységes folyamban, közérthető fogalmazással, mégis újszerű megközelítésekkel. Az antikvitástól egészen a kortárs-posztmodernig követi az írásokat. A fő fejezeteken belül a különböző nyelvű irodalmak önálló egységet alkotnak, ennek tiszteletben tartásával tárulkozik fel a világirodalom egysége és harmóniája. A könyv eredetisége és egyedülálló értéke abban áll, hogy a kis terjedelem ellenére számos, szakterületét kiválóan ismerő specialista jól összehangolt együttműködésével jött létre. A szerzők - közöttük akadémikusok és nagy egyetemeink irodalomprofesszorai - újszerű módon, változatos megközelítésben tárják az olvasó elé a világirodalom történeti folyamatát, azon belül pedig elsősorban a műalkotásokat. A kötet nemcsak a középiskolai tanulmányok lezárásához, hanem a felsőfokú képzés első éveiben is megkerülhetetlen mű. A Világirodalom népszerűségét mutatja, hogy már a második kiadása is megjelent.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pal-vilagirodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave