Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


A munkáltató kifelé jelentkező felelőssége a munkavállaló által okozot károkért, valamint felelőssége a munkavállalót kívülállók részéről érő károkért

A munkáltató felelőssége kifelé a munkavállója által okozott károkért két irányban ágazik szét. Az egyik, amikor a munkavállaló a munkáltató megbízásából a külső megrendelő (megbízó) részére a munkáltató – mint szállító, vállalkozó vagy megbízott – és a megrendelő között létrejött szerződés teljesítésében működik közre és eközben okoz kárt (culpa in contrahendo). Eklatáns példa erre, hogy a szállító munkásai bútorszállítás közben megsértenek egy képet, vagy levernek egy értékes porcelánvázát stb. A munkavállalók részéről kifelé történő károkozás másik formája az, amikor a károsult és a munkáltató között semmilyen szerződéses kapcsolat nem áll fenn. Tipikus eset erre, hogy háztatarozás közben az állványon dolgozó kőművesek sört fogyasztanak, és az állványról leeső sörösüveg kárt okoz egy utcán parkírozó autóban, vagy egy ott elhaladó járókelőnek okoz testi sérülést. A magyar jogi szabályozás értelmében a károkozás mindkét formájánál a Ptk. 305. §-ának alapulvételével a kívülálló károsult irányában a munkáltató felel. Ez a felelősség a polgári jog általános szabályai értelmében teljes reparációra irányul, amelyet a munkáltató a munkavállalóra továbbháríthat, de csak a munkavállalói kárfelelősség speciális szabályai szerint, ahol ex lege a korlátozott kárfelelősség a tipikus.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave