Szlávik János

Fenntartható gazdálkodás


A fenntartható fejlődés indikátorai

Ha a valóságos gazdagságot akarjuk megkapni, a hozzáadottérték-mutatót korrigálni kell. A jelenlegi gazdaságstatisztikai rendszer egyre élesebb viták középpontjába kerül. A GNP, illetve a GDP mint az évi bruttó nemzeti, illetve hazai termékmutató ma már ténylegesen egyre jobban eltér a jólét jelzőszámától. Mivel a GDP, illetve a GNP jellegüket tekintve nagyon hasonló tartalmat hordoznak, a szakirodalomban hol az egyik, hol a másik mutatót használják. Ez magyarázza, hogy a továbbiakban mi is így járunk el. A hiányosságok mindkét mutatóra igazak. (Megjegyezzük, hogy a mutatórendszer „zöldülésével” foglalkozó ENSZ-tanulmányok, így például a „Greening the National Accounts” napjainkban a GDP használatát tartják indokoltabbnak.) Többen mutattak rá arra a tarthatatlan helyzetre, hogy a nemzeti, illetve hazai termék növekményeinek számításakor figyelmen kívül hagyják az okozott környezeti kárt, viszont a környezetvédelemre fordított munkát mind a GNP, mind a GDP növekményeként elszámolják.

Fenntartható gazdálkodás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2013

ISBN: 978 963 295 820 0

A könyv a fenntartható fejlődés elméleti kérdéseit és gyakorlati megvalósíthatósági rendszerét vizsgálja egy közgazdász nézőpontjából. Arra a kérdésre keres választ, hogy több mint egy negyedszázaddal a fenntartható fejlődés elvének megjelenése után ez a szép és humánus elv vajon egy egyre inkább feledhető teória vagy a gazdasági gyakorlatban is megvalósítható és tartósan megvalósuló rendszer lesz-e.

A könyv mind a hét fejezete erre a kérdésre keresi a választ. Elemzi a fenntartható fejlődést, mint a természet, társadalom, gazdaság komplex rendszerét. Az átmenet a fenntarthatósághoz fejezeten belül a könyv egyik legérdekesebb és legértékesebb részét a fenntartható gazdálkodás hat lépésben történő elemzése adja. A megalapozott döntésekben ismernünk kell a környezet gazdasági értékelési módjait és a fenntarthatósági indikátorokat, továbbá a társadalmi költségeket. Noha a fenntarthatóság hosszú távú és globális kérdés, a térségi összefüggések megértése nélkül megvalósíthatatlan. Ezért írja le a könyv egy fejezet erejéig a térségi feladatokat.

A könyv három olyan a fenntartható gazdálkodást segítő gyakorlati program leírásával és elemzésével zárul, amelyek elkészítésében a szerző is tevőlegesen részt vett.

A könyvet a téma kutatóinak, a felsőfokú oktatásban résztvevőknek, az államigazgatás és az önkormányzatok, valamint az üzleti szféra képviselőinek ajánljuk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szlavik-fenntarthato-gazdalkodas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave