Szlávik János

Fenntartható gazdálkodás


Tranzakciós költségek, és Coase szerinti megoldás

Coase a következőket írta: „Ahhoz, hogy megmagyarázzam, mire valók és mit csinálnak a vállalatok, szükségesnek láttam, hogy bevezessek egy olyan fogalmat, amit abban a cikkben az ármechanizmus használatának költsége, a szabad piacon végrehajtott tranzakció költsége, vagy egyszerűen »piaci költség« névvel illettem. Ugyanerre a fogalomra A társadalmi költség problémája című tanulmányomban »a piaci tranzakciók költsége« kifejezést használtam. A közgazdasági szakirodalomban végül »tranzakciós költségek« néven vált ismertté. A következőképpen fogalmaztam meg, hogy mi is jár a fejemben: »Hogy végrehajthassunk egy piaci tranzakciót, szükség van arra, hogy kiderítsük, kivel is akarunk kapcsolatba lépni, hogy az emberek tudomására hozzuk, bizonyos feltételek mellett üzletet szeretnénk velük kötni, hogy tárgyaljunk, amíg el nem jutunk a végső alkuig, hogy lefektessük a szerződést, hogy ellenőrizzük, vajon a másik fél betartja-e a szerződésben megállapított kötelezettségeit, és így tovább.«” (Coase R. 163. o.)

Fenntartható gazdálkodás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2013

ISBN: 978 963 295 820 0

A könyv a fenntartható fejlődés elméleti kérdéseit és gyakorlati megvalósíthatósági rendszerét vizsgálja egy közgazdász nézőpontjából. Arra a kérdésre keres választ, hogy több mint egy negyedszázaddal a fenntartható fejlődés elvének megjelenése után ez a szép és humánus elv vajon egy egyre inkább feledhető teória vagy a gazdasági gyakorlatban is megvalósítható és tartósan megvalósuló rendszer lesz-e.

A könyv mind a hét fejezete erre a kérdésre keresi a választ. Elemzi a fenntartható fejlődést, mint a természet, társadalom, gazdaság komplex rendszerét. Az átmenet a fenntarthatósághoz fejezeten belül a könyv egyik legérdekesebb és legértékesebb részét a fenntartható gazdálkodás hat lépésben történő elemzése adja. A megalapozott döntésekben ismernünk kell a környezet gazdasági értékelési módjait és a fenntarthatósági indikátorokat, továbbá a társadalmi költségeket. Noha a fenntarthatóság hosszú távú és globális kérdés, a térségi összefüggések megértése nélkül megvalósíthatatlan. Ezért írja le a könyv egy fejezet erejéig a térségi feladatokat.

A könyv három olyan a fenntartható gazdálkodást segítő gyakorlati program leírásával és elemzésével zárul, amelyek elkészítésében a szerző is tevőlegesen részt vett.

A könyvet a téma kutatóinak, a felsőfokú oktatásban résztvevőknek, az államigazgatás és az önkormányzatok, valamint az üzleti szféra képviselőinek ajánljuk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szlavik-fenntarthato-gazdalkodas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave