Balogh Monika

A munkaügyi compliance audit


Munkaszervezés és munkaidő

Az idő megfoghatatlan, szubjektív, szétfolyó, félig-meddig önkényes keretek közé szorított, nehezen kordában tartható, elvont, tünékeny, törékeny. Ugyanakkor, ha tetszik, ha nem, szabályozni kényszerülünk a rendezett életmód, a hatékonyság, a ciklikusságra való ösztönös törekvés, az ismételt tevékenységek automatikus végrehajtása ritmusának kialakítása és megőrzése, egyszóval a rend és rendszer jegyében. A munka világában további követelmény a gyártáshoz és szolgáltatáshoz kapcsolódó folyamatok, a szükséges erőforrások és a várható költségek tervezhetőségének biztosítása. Számolunk és számítunk átfutási időt, ütem- és ciklusidőt, projektidőt. Kalkulálunk a folyamatokhoz emberórát, működési (tevékenységi) időt tervezünk, döntünk a műszakosság kérdésében, meghatározzuk az egyes munkavállalók esetében a munkaidőt, és munkarendet rendelünk hozzá. A tevékenységeink, valamint az egyes folyamatok elvégzése során a tervezési, végrehajtási és ellenőrzési körben felmerülő, illetve a piaci viszonyok és piaci folyamatok által befolyásolt vagy vis maior következtében kialakuló konfliktusok, hibák és zavarok széles körét korrigáljuk, orvosoljuk a munkaidővel kapcsolatos jogintézmények valamelyikének alkalmazásával. Ilyen többek között a munkaidő-beosztás módosítása, a munkaidőkeret intézményének alkalmazása, a rendkívüli munkavégzés elrendelése, ügyelettel és készenléttel való operálás, de ilyenek azok a helyzetek is, amikor akaratunktól függetlenül kényszerülünk különböző döntések meghozatalára, például állásidő fizetésére, vagy szélsőséges esetben az összes munkaóra csökkentésére ad absurdum csoportos létszámcsökkentés keretei között.

A munkaügyi compliance audit

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 295 838 5

A munkaügyi compliance audit a vállalatok adminisztratív funkciói (HR, munkaügy, általános ügyek, stb.) nagy részének munkajogi, menedzsment, szakmai, etikai, és más vonatkozó piaci előírások alapján történő vizsgálatára létrejött vállalatirányítási audit.

Mai koncepciójának kialakulása ez elmúlt harminc-negyven év releváns „kemény jog” és „puha jog” teremtő – ezeket alakító – folyamatainak, az ezekből levont konzekvenciáknak, és a kapcsolódó vállalatirányítási gyakorlati tapasztalásoknak az eredménye.

E kötet célja, hogy összefoglalja a munkaügyi compliance audit fogalmával, jelentőségével kapcsolatos főbb tudnivalókat, az új audit típus kialakulásának hátterében álló piaci előzményeket és fejlődési folyamatokat, meghatározza a munkaügyi compliance audit helyét az egyéb – a vállalatok működésének átvilágítását, vizsgálatát célzó – eszközök között és információval szolgáljon az audit hatékony lebonyolításához.

A szerző mindeközben kitér a vállalatok adminisztratív funkciói főbb jellemzőinek ismertetésére, valamint az egyes területek tekintetében előforduló leggyakoribb munkajogi, menedzsment, szakmai, valamint etikai normák megsértésével kapcsolatos hibák, tendenciák és nem megfelelőségek rövid összefoglalására is.

A kötetet elsősorban gyakorló HR szakembereknek, adminisztratív területen dolgozó vezetőknek, valamint munkaügyi auditoroknak ajánljuk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balogh-a-munkaugyi-compliance-audit//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave