Balogh Monika

A munkaügyi compliance audit


Szankcionálás, jutalmazás és az „elvárható magatartás”

A kifejezetten a szankcionálásra és jutalmazásra vonatkozó előírások egy szabályzaton belül történő kezelése némelyik országban (például Japánban) magától értetődik, és a vállalati működés szabályozásának standard és elengedhetetlen része, tekintettel arra, hogy a vállalatoknak jogában áll ilyen előírásokat a munkajogi szabályoktól gyakorlatilag teljesen függetlenül, önálló normarendszer kialakításával és működtetésével szabadon alkalmazni. A jutalmazás tekintetében a vállalatok Magyarországon is viszonylag szabad kezet kaptak, hiszen a „venire contra factum proprium” betartásán, vagy ennek betartása szükségességénekletöltött idő vagy feltétel meghatározásával történő kikerülése által pusztán az egyenlő bánásmódra vonatkozó előírásoknak való megfelelés biztosításán túl gyakorlatilag diszkrecionális jogkörben eljárhatnak. A büntetés vagy szankcionálás szabályozása azonban – a szankciók maximális mértékének meghatározása mellett az Mt. által bevezetett elvárható magatartással kapcsolatos önálló vállalati szabályozási lehetőség biztosítása ellenére – még mindig inkább a munkajogi normák által behatárolt, mint a vállalati jogkörben szabadon alakítható tevékenység. Ennek következményeképpen a privát szférában a szankcionálásra vonatkozó teljes körű munkáltatói szabályozást ritkán találunk a gyakorlatban. (Kollektív szerződésekben természetesen gyakoribb az ilyen tárgyú részletszabályozás megjelenése.) Ennek megfelelően az LCA során a jutalmazásra vonatkozó szabályozás és gyakorlat vizsgálatát külön kell választanunk a szankcionálásra vonatkozó szabályozás és gyakorlat ellenőrzésétől, még abban az esetben is, ha ez a két rendszer gyakorlatilag egy és ugyanazon célt kell hogy szolgálja.

A munkaügyi compliance audit

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 295 838 5

A munkaügyi compliance audit a vállalatok adminisztratív funkciói (HR, munkaügy, általános ügyek, stb.) nagy részének munkajogi, menedzsment, szakmai, etikai, és más vonatkozó piaci előírások alapján történő vizsgálatára létrejött vállalatirányítási audit.

Mai koncepciójának kialakulása ez elmúlt harminc-negyven év releváns „kemény jog” és „puha jog” teremtő – ezeket alakító – folyamatainak, az ezekből levont konzekvenciáknak, és a kapcsolódó vállalatirányítási gyakorlati tapasztalásoknak az eredménye.

E kötet célja, hogy összefoglalja a munkaügyi compliance audit fogalmával, jelentőségével kapcsolatos főbb tudnivalókat, az új audit típus kialakulásának hátterében álló piaci előzményeket és fejlődési folyamatokat, meghatározza a munkaügyi compliance audit helyét az egyéb – a vállalatok működésének átvilágítását, vizsgálatát célzó – eszközök között és információval szolgáljon az audit hatékony lebonyolításához.

A szerző mindeközben kitér a vállalatok adminisztratív funkciói főbb jellemzőinek ismertetésére, valamint az egyes területek tekintetében előforduló leggyakoribb munkajogi, menedzsment, szakmai, valamint etikai normák megsértésével kapcsolatos hibák, tendenciák és nem megfelelőségek rövid összefoglalására is.

A kötetet elsősorban gyakorló HR szakembereknek, adminisztratív területen dolgozó vezetőknek, valamint munkaügyi auditoroknak ajánljuk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balogh-a-munkaugyi-compliance-audit//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave