Balogh Monika

A munkaügyi compliance audit


Az ISO/TS 16949-es szabvány hatása és kapcsolódása a munkaügyi compliance audithoz

A minőségirányítási szabványok fejlődésének irányát és ívét tudomásul véve, abból tanulva, ámde annak egyes szakaszait átugorva érdemes most már megnézni, hogy e fejlődés jelenlegi csúcsát jelentő ISO/TS 16949-es8 szabványban foglaltak mely pontokon és milyen módon köthetőek vagy hasonlíthatóak a munkaügyi compliance audit gerincét képező alapelvekhez és elvárásokhoz. A minőségirányítási standardokból kinőtt – most már vállalatirányítási standardnak is nevezhető – szabályrendszer legelsősorban a már korábban is említett menedzsmentszemlélet tekintetében gyakorolt hatást a munkaügyi compliance auditra. Az ISO/TS szabvány a munkaügyi kérdések kezelése, valamint a vállalatirányítás módja szempontjából releváns, illetve az egyes folyamatok menedzsmentjére vonatkozó szabályokat elsősorban az alábbi fejezeteiben tartalmaz: Bevezető 0.1 (Általános rész) és 0.2 (Folyamatalapú megközelítés); 4. fejezet: 4.1 (Minőségirányítási rendszer) és 4.2 (A dokumentálás követelményei); 5. fejezet: A vezetőség felelősségi köre; 6. fejezet: Gazdálkodás az erőforrásokkal; 8. fejezet: Mérés, elemzés és fejlesztés (ISO/TS 16949, Third Edition, 2009-06-15).

A munkaügyi compliance audit

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 295 838 5

A munkaügyi compliance audit a vállalatok adminisztratív funkciói (HR, munkaügy, általános ügyek, stb.) nagy részének munkajogi, menedzsment, szakmai, etikai, és más vonatkozó piaci előírások alapján történő vizsgálatára létrejött vállalatirányítási audit.

Mai koncepciójának kialakulása ez elmúlt harminc-negyven év releváns „kemény jog” és „puha jog” teremtő – ezeket alakító – folyamatainak, az ezekből levont konzekvenciáknak, és a kapcsolódó vállalatirányítási gyakorlati tapasztalásoknak az eredménye.

E kötet célja, hogy összefoglalja a munkaügyi compliance audit fogalmával, jelentőségével kapcsolatos főbb tudnivalókat, az új audit típus kialakulásának hátterében álló piaci előzményeket és fejlődési folyamatokat, meghatározza a munkaügyi compliance audit helyét az egyéb – a vállalatok működésének átvilágítását, vizsgálatát célzó – eszközök között és információval szolgáljon az audit hatékony lebonyolításához.

A szerző mindeközben kitér a vállalatok adminisztratív funkciói főbb jellemzőinek ismertetésére, valamint az egyes területek tekintetében előforduló leggyakoribb munkajogi, menedzsment, szakmai, valamint etikai normák megsértésével kapcsolatos hibák, tendenciák és nem megfelelőségek rövid összefoglalására is.

A kötetet elsősorban gyakorló HR szakembereknek, adminisztratív területen dolgozó vezetőknek, valamint munkaügyi auditoroknak ajánljuk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balogh-a-munkaugyi-compliance-audit//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave