Balázs Péter

Az Európai Unió külpolitikája


A török kül- és belpolitika fejleményei

Az EU–török viszonyt befolyásolták Törökország külpolitikai orientációjának változásai és a török belpolitika fordulatai. Törökország mint a NATO hűséges tagja, a hidegháborús évtizedekben elfogadta helyét a Nyugat távoli perifériáján, és türelmesen várakozott az Európai Unióhoz fűződő kapcsolatai szorosabbra fűzésére.323 Az 1990-es évektől kezdve két igen erős politikai folyamat kitágította Törökország potenciális külpolitikai mozgásterét, az egyik a szovjet és jugoszláv dezintegráció, a másik a föld közi-tengeri térség politikai átalakulása.324 A szovjet összeomlás nyomán megnyílt Törökország számára az Észak-Kaukázus, ahol Azerbajdzsánnal rokoni, Grúziával pedig jó politikai kapcsolatokat ápolt. Ugyancsak hozzáférhetővé vált a volt szovjet Közép-Ázsia. Az új államok közül négy – Kazahsztán, Kirgizisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán – a török családhoz tartozó nyelvet beszél, de mind az öt, a perzsa nyelvű Tádzsikisztán is, az iszlám kultúrához tartozik. A terület értékes energiaforrásokkal rendelkezik, és Európa felé az orosz tranzit alternatívája a török szárazföld vagy a Fekete-tenger. Jugoszlávia szétesése nyomán a balkáni térség is hozzáférhetővé vált. A török kulturális, nyelvi és gazdasági közeledést Bulgária török kisebbségén kívül szívesen fogadták az iszlám kultúrájú bosnyákok és albánok, az utóbbiak Albánián kívül Koszovóban és Macedóniában is.

Az Európai Unió külpolitikája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 819 4

Megújult tartalommal kerül az olvasó kezébe az Európai Unió külpolitikájáról szóló könyv. A korábbi kiadás óta merőben megváltoztak a körülmények. Magyarország 2004-ben az EU tagja lett, 2009-ben pedig életbe lépett a Lisszaboni Szerződés, amelynek új szabályai és intézményei a korábbinál jobb feltételeket teremtettek az EU-ban a külpolitika közös gyakorlása számára.

Mindeközben alapvetően átalakult Európa külső környezete. A poszt-szovjet térségben az orosz külpolitika expanzív fordulatot vett. Az „arab tavasz” hatalmas változások kezdetét jelzi Európa szomszédságában. A korábban félreeső Törökország új geopolitikai kontextus kellős közepén találta magát. Ukrajna, Szíria, vagy Líbia megoldatlan problémái az európai jóléti övezetre nézve is súlyosbodó következményekkel járnak.

A világpolitika és benne az EU külpolitikai történései a média segítségével naprakészen követhetők, ám az események halmazában nem könnyű eligazodni.

Ez a könyv rendszerszerű megközelítéssel és a történelmi előzmények megvilágításával kíván segítséget nyújtani az újabb fejlemények megértéséhez.

Az első és második rész az Európai Uniót a nemzetközi rendszer részeként helyezi el a világban, bemutatva a tagállamok külpolitikai együttműködésének lépcsőfokait és az uniós szintű külkapcsolatok átalakuló szerkezetét.

A harmadik és a negyedik rész az EU külpolitikáját partnerek szerinti bontásban részletezi.

Ez a könyv épít a szerző diplomáciai, kormányzati és európai pozíciókban szerzett személyes tapasztalataira, de nagyrészt annak az egyetemi tananyagnak a magyar nyelvű lenyomata, amelyet egy évtizede oktat a Közép-európai Egyetemen. A soknemzetiségű hallgatók okos kérdései, az egyetemen végzett kutatások és a CEU Európai Szomszédságpolitikai Központjának (CENS) konferenciái is gazdagították a mondanivalót.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balazs-az-europai-unio-kulpolitikaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave