Balázs Péter

Az Európai Unió külpolitikája


A külső akció fő célkitűzései

Mint minden racionálisan építkező külpolitikai koncepcióban, az Európai Unió globális stratégiájában is a biztonság áll az első helyen. A veszélyforrások közül a stratégia nevesíti a terrorizmust, a hibrid fenyegetéseket, az éghajlatváltozást, a gazdasági és energiaellátási bizonytalansági tényezőket. Leszögezi, hogy Európa biztonságának záloga a NATO, amelyet túlnyomórészt európai államok alkotnak. Az Európai Unió is nagyrészt NATO-tagokból áll, de – hangsúlyozza a dokumentum – a nem NATO- tagok biztonsági és védelmi politikáját az EU‒NATO kapcsolatok nem befolyásolják. Az Európai Unió számára a NATO az elrettentés, a válaszadás és a védelem legfőbb eszköze. Ugyanakkor az európaiak esetében a jobb felszereltség, kiképzés és szervezés képezi a közös védelemhez való hozzájárulás előfeltételeit. A stratégia ebben az összefüggésben homályosan utal az „autonóm cselekvés”, illetve a „stratégiai autonómia” célkitűzéseire, amelyek kezdettől fogva kísérik a közös kül- és biztonságpolitikát, és – főleg francia inspirációra – az USA-tól való függetlenedés vágyát rejtik. Mindemellett a stratégia hangsúlyozza az EU‒NATO együttműködés erősítését, a két szervezet komplementaritását és szinergikus hatásait. A hiteles európai védelem az USA-hoz fűződő, egészséges transzatlanti kapcsolatnak is lényeges feltétele. Az anyag hangsúlyozza az európai védelmi kutatás és védelmi ipar lehetőségeinek kiaknázását. A specifikus fenyegetések közül a stratégia az első helyen említi a terrorizmust, és célul tűzi az EU-tagállamok közötti információcserét és titkosszolgálati együttműködést. A külkapcsolatokra vonatkozik e tárgyban az antiterrorista együttműködés javítása Észak-Afrikával, a Közel-Kelettel, a Nyugat-Balkánnal és Törökországgal. A kiberbiztonság területén az EU együtt kíván működni az USA-val és a NATO-val. Az energiabiztonságot illetően a stratégia hangsúlyozza a külső dimenzió fontosságát, de specifikus partnereket nem nevez meg.

Az Európai Unió külpolitikája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 819 4

Megújult tartalommal kerül az olvasó kezébe az Európai Unió külpolitikájáról szóló könyv. A korábbi kiadás óta merőben megváltoztak a körülmények. Magyarország 2004-ben az EU tagja lett, 2009-ben pedig életbe lépett a Lisszaboni Szerződés, amelynek új szabályai és intézményei a korábbinál jobb feltételeket teremtettek az EU-ban a külpolitika közös gyakorlása számára.

Mindeközben alapvetően átalakult Európa külső környezete. A poszt-szovjet térségben az orosz külpolitika expanzív fordulatot vett. Az „arab tavasz” hatalmas változások kezdetét jelzi Európa szomszédságában. A korábban félreeső Törökország új geopolitikai kontextus kellős közepén találta magát. Ukrajna, Szíria, vagy Líbia megoldatlan problémái az európai jóléti övezetre nézve is súlyosbodó következményekkel járnak.

A világpolitika és benne az EU külpolitikai történései a média segítségével naprakészen követhetők, ám az események halmazában nem könnyű eligazodni.

Ez a könyv rendszerszerű megközelítéssel és a történelmi előzmények megvilágításával kíván segítséget nyújtani az újabb fejlemények megértéséhez.

Az első és második rész az Európai Uniót a nemzetközi rendszer részeként helyezi el a világban, bemutatva a tagállamok külpolitikai együttműködésének lépcsőfokait és az uniós szintű külkapcsolatok átalakuló szerkezetét.

A harmadik és a negyedik rész az EU külpolitikáját partnerek szerinti bontásban részletezi.

Ez a könyv épít a szerző diplomáciai, kormányzati és európai pozíciókban szerzett személyes tapasztalataira, de nagyrészt annak az egyetemi tananyagnak a magyar nyelvű lenyomata, amelyet egy évtizede oktat a Közép-európai Egyetemen. A soknemzetiségű hallgatók okos kérdései, az egyetemen végzett kutatások és a CEU Európai Szomszédságpolitikai Központjának (CENS) konferenciái is gazdagították a mondanivalót.

Hivatkozás: https://mersz.hu/balazs-az-europai-unio-kulpolitikaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave