Wopera Zsuzsa, Gyovai Márk (szerk.)

Kézikönyv a bírósági végrehajtás foganatosításához


A lakott állapotban történő árverezés az ingatlant terhelő haszonélvezeti jog esetében

Lakottan kell árverezni az ingatlant, ha abban – a 137. § (2) bekezdésben foglalt esetet kivéve – haszonélvező lakik. Kivételt jelent a beköltözhető állapotban történő értékesítés főszabálya alól a haszonélvezeti jog alapján történő ingatlanban való bentlakás. Azonban ezen kivétel alól is van kivétel, amely a főszabály sorsát osztja, így beköltözhetően kell árverezni az ingatlant, ha a haszonélvezeti jog a Vht. 137. § (2) bekezdésében foglalt feltételek valamelyikének megfelel. Ennek értelmében nem terheli az ingatlant megszerző tulajdonos tulajdonjogát a haszonélvezeti jog – függetlenül attól, hogy az ingatlan-nyilvántartásba be van-e jegyezve –, ha annak jogosultja a végrehajtást kérő követelésének kielégítéséért felelős, vagy ha azt a jelzálogjog keletkezése után szerződéssel létesítették. A 2000-es Vht. Novella 68. §-ához fűzött miniszteri indokolás szerint a Vht. 137. §-a sorolja fel azokat a jogokat, amelyek az ingatlan végrehajtás során történő értékesítését követően is fennmaradnak. E körbe tartozik az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett haszonélvezeti jog, valamint a törvényen alapuló haszonélvezeti jog is. Az ingatlan elzálogosítását követően kikötött haszonélvezeti jog azonban kedvezőtlenül befolyásolja a zálogjog érvényesítését, hiszen az ilyen ingatlanok értékesítése az ingatlan lakott állapotára tekintettel csak jóval alacsonyabb vételár fejében lehet sikeres, ami veszélyeztetheti a zálogjoggal biztosított követelés kielégítését. A törvény ezért úgy rendelkezik, hogy a jelzálogjog keletkezését követően szerződéssel létesített haszonélvezeti jog az ingatlant megszerző tulajdonos tulajdonjogát nem terheli, ugyanez vonatkozik arra az estre is, ha a haszonélvező egyébként is felel a tartozásért. Ezzel összefüggésben a törvény kimondja, hogy a haszonélvezeti joggal a fenti módon terhelt ingatlant is beköltözhető állapotban kell értékesíteni.

Kézikönyv a bírósági végrehajtás foganatosításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 823 1

Az utóbbi években a bírósági végrehajtással összefüggő gyakorlati problémákat szakcikkek, tanulmányok mutatták be, mert nem készült olyan átfogó mű, ami ezeket összegyűjtötte, rendszerezte volna, úgy, hogy a felmerülő jogalkalmazási visszásságokra megoldást is adjon. Ezt a hiányt kívánja pótolni a kézikönyv, melynek elsődleges célja a bírósági végrehajtás foganatosítása során felmerülő gyakorlati problémák nevesítése és a lehetséges megoldások bemutatása.

A kézikönyv a végrehajtás két szakaszából döntően a foganatosítására koncentrál, az elrendeléssel kapcsolatos kérdések annyiban kerülnek terítékre, amennyiben azok a végrehajtás foganatosítása során problémát vetnek fel (pl. a nem jogképes adóssal szemben elrendelt végrehajtás, vagy a nem megfelelő nyomtatványon elrendelt végrehajtás).

A kézikönyv – kifejezetten gyakorlatorientált megközelítése miatt – elsősorban a bírósági végrehajtás foganatosításával kapcsolatba kerülő személyek, különösen az önálló bírósági végrehajtók (helyettesek és jelöltek), bírák, bírósági titkárok és fogalmazók, a felek képviseletét ellátó ügyvédek, ügyvédjelöltek, jogtanácsosok, jogi előadók, közös képviselők számára lehet hasznos, de haszonnal forgathatják mindazok, akik bármilyen kapcsolatba kerülnek a bírósági végrehajtással, így maguk a felek is.

A kézikönyv szerzői a jogász hivatásrendek különböző területén szerzett tapasztalataikon keresztül mutatják be a végrehajtás foganatosításával összefüggő jogalkalmazási nehézségeket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/wopera-gyovai-kezikonyv-a-birosagi-vegrehajtas-foganatositasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave