Wopera Zsuzsa, Gyovai Márk (szerk.)

Kézikönyv a bírósági végrehajtás foganatosításához


A közös szabályok és a kapcsolódó gyakorlati problémák, értelmezések, megoldások

Elsőként azt az előírást emelném ki, amely nem a meghatározott cselekmény végrehajtására vonatkozó speciális előírás, hanem általános jelleggel valamennyi végrehajtás alapjául szolgáló határozatra vonatkozik, de igazi jelentősége és gyakorlati problémái ezen a területen jelentkeznek. Ez pedig a végrehajtás alapjául szolgáló határozat végrehajthatósága, vagyis hogy pontosan meg kell határozni azokat a cselekményeket, amelyeket a kötelezettnek végre kell hajtania ahhoz, hogy a végrehajtás alapjául szolgáló határozat rendelkezéseinek megfeleljen. Ha közelebbről – a gyakorlat oldaláról – megnézzük, érthető hogy miért ezen a területen jelentkezhet problémaként az előírás, hiszen azt nehéz egy ítéletben rosszul és végrehajtásra alkalmatlan módon megfogalmazni, hogy 15 napon belül fizessen meg a közüzemi szolgáltatónak alperes X forintot. A meghatározott cselekmény pontos leírása viszont nem mindig egyszerű az ítéletet meghozó bírónak. Ez a problémakör merült fel a BH1999. 122. szám alatt közzétett eseti döntésben, ahol a bíróság jogerős ítéletével – egyéb rendelkezések mellett – arra kötelezte az alperest, hogy az eredeti birtokállapotot 30 napon belül állítsa helyre, vagyis ezt a meghatározott cselekményt írta elő. A Legfelsőbb Bíróság hatályon kívül helyezte az ítéletet, végrehajtható rendelkezés hiányában. Azzal indokolta, és ez a tárgyalt kérdés szempontjából általános jelleggel is hasznosítható, hogy a bíróság a jogerős ítéletével az eredeti állapot helyreállítását rendelte el, anélkül azonban, hogy meghatározta volna azokat a részcselekményeket, amelyeket az alperesnek el kell végeznie ahhoz, hogy a jogerős ítéletet végrehajtottnak lehessen tekinteni. Akkor járt volna el helyesen, ha a lakáshoz hozzákapcsolt raktárhelyiség megszüntetése érdekében elvégzendő munkákat (vagyis azt a tevékenységet, amit az eredeti birtokállapot helyreállítása az adott ügyben ténylegesen jelent) szakértő bevonásával határozza meg úgy, hogy annak teljesítése végrehajtási gondokat ne vethessen fel.

Kézikönyv a bírósági végrehajtás foganatosításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 823 1

Az utóbbi években a bírósági végrehajtással összefüggő gyakorlati problémákat szakcikkek, tanulmányok mutatták be, mert nem készült olyan átfogó mű, ami ezeket összegyűjtötte, rendszerezte volna, úgy, hogy a felmerülő jogalkalmazási visszásságokra megoldást is adjon. Ezt a hiányt kívánja pótolni a kézikönyv, melynek elsődleges célja a bírósági végrehajtás foganatosítása során felmerülő gyakorlati problémák nevesítése és a lehetséges megoldások bemutatása.

A kézikönyv a végrehajtás két szakaszából döntően a foganatosítására koncentrál, az elrendeléssel kapcsolatos kérdések annyiban kerülnek terítékre, amennyiben azok a végrehajtás foganatosítása során problémát vetnek fel (pl. a nem jogképes adóssal szemben elrendelt végrehajtás, vagy a nem megfelelő nyomtatványon elrendelt végrehajtás).

A kézikönyv – kifejezetten gyakorlatorientált megközelítése miatt – elsősorban a bírósági végrehajtás foganatosításával kapcsolatba kerülő személyek, különösen az önálló bírósági végrehajtók (helyettesek és jelöltek), bírák, bírósági titkárok és fogalmazók, a felek képviseletét ellátó ügyvédek, ügyvédjelöltek, jogtanácsosok, jogi előadók, közös képviselők számára lehet hasznos, de haszonnal forgathatják mindazok, akik bármilyen kapcsolatba kerülnek a bírósági végrehajtással, így maguk a felek is.

A kézikönyv szerzői a jogász hivatásrendek különböző területén szerzett tapasztalataikon keresztül mutatják be a végrehajtás foganatosításával összefüggő jogalkalmazási nehézségeket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/wopera-gyovai-kezikonyv-a-birosagi-vegrehajtas-foganatositasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave