Wopera Zsuzsa, Gyovai Márk (szerk.)

Kézikönyv a bírósági végrehajtás foganatosításához


A Vht. 52. § f) pontja szerinti szünetelés

A Vht. 52. § f) pontja értelmében a végrehajtás szünetel, ha az adós a teljesítésre halasztást kapott, vagy a részletekben való teljesítést engedélyezték, illetve állapította meg számára a végrehajtó. A végrehajtást akkor lehet folytatni, ha a halasztás időtartama eltelt, illetőleg az adós a részlet teljesítését elmulasztotta. Az adós részére a végrehajtás foganatosítása során részletfizetést engedélyezhet a végrehajtást kérő, az eljáró végrehajtó és a bíróság is. Bárki is biztosítson az adós részére részletfizetési lehetőséget, az eljárás a Vht. 52. § f) pontja alapján kerül szünetelésre. Az adós kötelezettségének teljesítésére halasztást azonban kizárólag a végrehajtást kérő biztosíthat, a végrehajtó és a bíróság nem. A bíróság a végrehajtás felfüggesztésének jogintézményén keresztül biztosíthat az adós részére halasztást, amely azonban nem a végrehajtás Vht. 52. § f) pontja szerinti szünetelését eredményezi, hanem a Vüsz. 34. § a) pontja szerinti ügyviteli befejezését. A Vüsz 34. § a) pontjának értelmében befejezett a végrehajtási ügy akkor is (ügyviteli befejezés), ha a végrehajtást valamennyi végrehajtási cselekményre kiterjedő hatállyal felfüggesztették. A Vüsz. 34. § b) pontja értelmében befejezett a végrehajtási ügy akkor is (ügyviteli befejezés), ha a végrehajtás szünetel. (A szünetelés eseteit a Vht. 52. §-a, míg a végrehajtási ügyek érdemi, illetve ügyviteli befejezését a Vüsz. 33–34. §-ai tartalmazzák.) „Mivel bizonytalan, hogy a szünetelő végrehajtás mikor fog folytatódni, ügyviteli szempontból nem célszerű a szünetelő végrehajtási ügyet továbbra is – mint folyamatban lévőt – nyilvántartani. Ezért rendelkezik a Vüsz. 34. §-ának b) pontja úgy, hogy ilyen esetben a végrehajtás befejezését kell megállapítani; azt természetesen csak ügyviteli szempontból kell befejezettnek tekinteni. Az ügyet a végrehajtási statisztikában befejezettként kell lejelenteni.”92 Erre tekintettel megállapítható, hogy minden szünetelés [Vht. 52. § a)g) pont] ügyviteli befejezés [Vüsz. 34. § b) pont], azonban nem minden ügyviteli befejezés szünetelés. A Vüsz. 34. § e) pontja szerint például befejezett a végrehajtási ügy akkor is (ügyviteli befejezés), ha a letiltás előjegyzését a munkáltató (a járandóságot folyósító szerv) igazolta, vagy a lefoglalt követelést, illetőleg a később keletkező követelésről szóló szerződést a harmadik személy elismerte, és más intézkedésre nincs lehetőség, vagy nincs szükség. Ekkor tehát a végrehajtás ügyviteli módon befejezett, de nem szünetel, mivel a Vüsz. 34. § e) pont szerinti befejezés nem a Vht. 52. §-ban nevesített szünetelési ok, amely a Vüsz. 34. § b) pontja értelmében ügyviteli befejezés is egyben. A Vüsz. 34. § a), c)j) pontjai ügyviteli befejezésnek minősülnek, de nem jelentik a végrehajtási eljárások szünetelését.

Kézikönyv a bírósági végrehajtás foganatosításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 823 1

Az utóbbi években a bírósági végrehajtással összefüggő gyakorlati problémákat szakcikkek, tanulmányok mutatták be, mert nem készült olyan átfogó mű, ami ezeket összegyűjtötte, rendszerezte volna, úgy, hogy a felmerülő jogalkalmazási visszásságokra megoldást is adjon. Ezt a hiányt kívánja pótolni a kézikönyv, melynek elsődleges célja a bírósági végrehajtás foganatosítása során felmerülő gyakorlati problémák nevesítése és a lehetséges megoldások bemutatása.

A kézikönyv a végrehajtás két szakaszából döntően a foganatosítására koncentrál, az elrendeléssel kapcsolatos kérdések annyiban kerülnek terítékre, amennyiben azok a végrehajtás foganatosítása során problémát vetnek fel (pl. a nem jogképes adóssal szemben elrendelt végrehajtás, vagy a nem megfelelő nyomtatványon elrendelt végrehajtás).

A kézikönyv – kifejezetten gyakorlatorientált megközelítése miatt – elsősorban a bírósági végrehajtás foganatosításával kapcsolatba kerülő személyek, különösen az önálló bírósági végrehajtók (helyettesek és jelöltek), bírák, bírósági titkárok és fogalmazók, a felek képviseletét ellátó ügyvédek, ügyvédjelöltek, jogtanácsosok, jogi előadók, közös képviselők számára lehet hasznos, de haszonnal forgathatják mindazok, akik bármilyen kapcsolatba kerülnek a bírósági végrehajtással, így maguk a felek is.

A kézikönyv szerzői a jogász hivatásrendek különböző területén szerzett tapasztalataikon keresztül mutatják be a végrehajtás foganatosításával összefüggő jogalkalmazási nehézségeket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/wopera-gyovai-kezikonyv-a-birosagi-vegrehajtas-foganatositasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave