Wopera Zsuzsa, Gyovai Márk (szerk.)

Kézikönyv a bírósági végrehajtás foganatosításához


Az adós végrehajtható okiratban megjelölt fizetési számláján lévő összeg behajtására, vagy az adós végrehajtható okiratban megjelölt munkabérének letiltására irányuló végrehajtások

A Dsz. 8. § (5) bekezdésének értelmében, ha a végrehajtási kérelem kizárólag az adós végrehajtható okiratban megjelölt fizetési számláján lévő összeg behajtására vagy az adós végrehajtható okiratban megjelölt munkabérének letiltására irányul, a munkadíj összege a végrehajtási ügyérték 0,5%-a, de legalább 4000 forint és legfeljebb 600 000 forint. Ezt az összeget a végrehajtást kérő kérelme alapján egyéb vagyontárgyakra tovább folytatott eljárásért az (1) bekezdés szerint járó munkadíj összegébe be kell számítani. A végrehajtást kérők gyakran a fenti szakasz alkalmazását kérik akkor is, ha nem jelölik meg a végrehajtható okiraton az adós munkáltatójának a nevét és címét, valamint a fizetési számlájának a számát. A fenti szakasz kizárólag akkor alkalmazható, ha a végrehajtást kérő a munkáltató nevét és címét, vagy a fizetési számla számát a végrehajtható okiraton megjelöli. Ennek hiányában a Dsz. 8. § (5) bekezdésben foglaltakra nem kerülhet sor. Amennyiben a végrehajtónak vagyonkutatást is végeznie kell, tehát fel kell kutatnia az adós munkáltatóját, vagy a fizetési számlájának a számát, akkor a díjazására az általános szabályok vonatkoznak. A Dsz. 8. § (5) bekezdésének az alkalmazásához a végrehajtható okiratban konkrétan meg kell jelölni azt a munkáltatót (folyósító szervet), melyhez a végrehajtást kérő a letiltás kibocsátását kéri, vagy azt a fizetési számlát, melyre a hatósági átutalási megbízás kiadását kéri. A végrehajtást kérők gyakran megjelölik a végrehajtható okiraton, hogy kizárólag az adós munkabérére, illetve a fizetési számlájára kérik a végrehajtást foganatosítani, de nem jelölik meg azt a végrehajtható okiraton. A végrehajtást kérők rendelkezési joga lehetővé teszi azt, hogy kizárólag ezen vagyonelemek végrehajtás alá vonását kérjék, azonban ekkor nem kérhetik a Dsz. 8. § (5) bekezdésének az alkalmazását.

Kézikönyv a bírósági végrehajtás foganatosításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 823 1

Az utóbbi években a bírósági végrehajtással összefüggő gyakorlati problémákat szakcikkek, tanulmányok mutatták be, mert nem készült olyan átfogó mű, ami ezeket összegyűjtötte, rendszerezte volna, úgy, hogy a felmerülő jogalkalmazási visszásságokra megoldást is adjon. Ezt a hiányt kívánja pótolni a kézikönyv, melynek elsődleges célja a bírósági végrehajtás foganatosítása során felmerülő gyakorlati problémák nevesítése és a lehetséges megoldások bemutatása.

A kézikönyv a végrehajtás két szakaszából döntően a foganatosítására koncentrál, az elrendeléssel kapcsolatos kérdések annyiban kerülnek terítékre, amennyiben azok a végrehajtás foganatosítása során problémát vetnek fel (pl. a nem jogképes adóssal szemben elrendelt végrehajtás, vagy a nem megfelelő nyomtatványon elrendelt végrehajtás).

A kézikönyv – kifejezetten gyakorlatorientált megközelítése miatt – elsősorban a bírósági végrehajtás foganatosításával kapcsolatba kerülő személyek, különösen az önálló bírósági végrehajtók (helyettesek és jelöltek), bírák, bírósági titkárok és fogalmazók, a felek képviseletét ellátó ügyvédek, ügyvédjelöltek, jogtanácsosok, jogi előadók, közös képviselők számára lehet hasznos, de haszonnal forgathatják mindazok, akik bármilyen kapcsolatba kerülnek a bírósági végrehajtással, így maguk a felek is.

A kézikönyv szerzői a jogász hivatásrendek különböző területén szerzett tapasztalataikon keresztül mutatják be a végrehajtás foganatosításával összefüggő jogalkalmazási nehézségeket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/wopera-gyovai-kezikonyv-a-birosagi-vegrehajtas-foganatositasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave