Fónyiné Kazareczki Andrea, Tolnai Ildikó

Ingatlanjog I.


A közös tulajdon megszüntetése megváltással

A tulajdonostársak úgy is megszüntethetik teljesen vagy részben a közös tulajdont, hogy egyikőjük megvásárolja a másik tulajdoni hányadát. Lehetséges, hogy egy tulajdonos veszi meg a teljes tulajdoni hányadot, de annak sincs akadálya, hogy többen veszik meg egyikőjük eszmei hányadrészét. Az is megállapodás tárgya, hogy ebben az esetben az eredeti tulajdoni hányadok aránya szerint oszlik meg közöttük a megvásárolt hányad, vagy más arányban. Egy tulajdonostárs több eszmei hányadot is megvásárolhat. Nem feltétlenül kell visszterhes szerződést kötnie a feleknek – bár ez a leggyakoribb –, lehet ingyenes szerződéssel is megszüntetni a közös tulajdont (pl. nagyszülő az unokájának ajándékozza a részét). A visszterhes szerződés sem minden esetben adásvétel, lehet akár csereszerződés, akár tartási, életjáradéki szerződés is.

Ingatlanjog I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 822 4

A Ptk. magánjogi sorozat új kötetével egy olyan kézikönyvet szeretnénk a jogalkalmazók kezébe adni, amely számos gyakorlati példán át mutatja be a peres gyakorlatot, a hatékony jogszerzéshez és jogérvényesítéshez vezető utat, hogy minél színvonalasabban képviselhessék ügyfeleik érdekeit és szerezzenek érvényt jogaiknak, támogassák kötelezettségeik teljesítését.

A könyv I. fejezetében a magyar ingatlanjog történeti fejlődését kívánja bemutatni az Aranybullától a királyi dekrétumokon, Werbőczy Hármaskönyvén, a törvényhozás törvénycikkein keresztül 1945-ig; kiegészítve a Magyar Királyi Curia dologi jogra vonatkozó döntéseiből összegyűjtött szemelvényekkel. Ugyanitt esik szó az ingatlanjog forrásairól, a kötelmi és dologi jog kapcsolatáról, az ingatlan és ingatlanjog fogalmáról, az ingatlanok csoportosításáról.

A II. fejezet az ingatlantulajdonnak a Ptk. Dologi Jogi Könyvében foglalt általános szabályaival foglalkozik az 1959-es Ptk. és a bírói gyakorlat tükrében.

A III. fejezetben az ingatlan tulajdonjogának megszerzésével foglalkozunk, kiemelt hangsúlyt fordítva az ingatlan-nyilvántartás működésére, buktatóira. A bírói gyakorlat segítségével mutatjuk be hogyan lehet a kívánt joghatást, a tulajdonszerzést minél eredményesebben elérni, hogyan kell bejegyzésre alkalmas okiratot szerkeszteni, milyen alakiságokra és a jogalanyok szerzési joga és lehetősége körében mire kell figyelni. Részletesen taglaljuk a tulajdonszerzési módozatokat, különös hangsúlyt fektetve a Ptk. új szabályaira, a bírói gyakorlatra, az ingatlanokkal kapcsolatos tulajdoni perek esetleges buktatóira.

A IV. fejezet ugyanilyen szempontok szerint foglalkozik az ingatlan közös tulajdonának létrejöttével és megszüntetési módozataival.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fonyine-tolnai-ingatlanjog-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave