Leszkoven László

Szerződésszegés a polgári jogban

2., átdolgozott kiadás


Áttekintés

A hibás teljesítés széles esetkörének leggyakrabban előforduló formája, mely – amint arra a jogi irodalom és az ítélkezési gyakorlat számtalan esetben rámutatott – alapvetően a jogosult teljesítéshez fűződő érdekét hivatott kielégíteni vagy védeni, pl. 1/2012. (VI. 21.) PK vélemény. Ez az érdekvédelem elsősorban a szavatossági igényrendszerben ölt testet, méghozzá a kellékszavatosság (bizonyos értelemben a jótállás), a termékszavatosság és a jogszavatosság esetében egyaránt. Más az a kérdés, hogy a szavatossági igények közül az árleszállítás kevésbé szolgálja a jogosulti szerződési érdek kiegyenlítését, hanem inkább kompenzáló (kötelemmódosító, kötelmet alakító) tartalommal bír. Az elállási jog még messzebbre megy, hiszen érdekkielégítés helyett az eredeti állapot helyreállítását célozza, tehát kifejezetten ügyletoldó célzatú intézmény. A teljesítési érdek védelme legtisztábban az ún. elsőlépcsős igényekben, illetőleg a kijavítási költségigény megtérítésére irányuló követelésben fedezhető fel. A hibás teljesítés miatti kártérítési követelés is több esetben a teljesítési érdek kompenzálására szolgál, bár a kontraktuális kárigény érvényesítésének klasszikus területe – amint arról már szót ejtettünk és a következőkben még visszatérünk rá – alapvetően a nemteljesítés, a szolgáltatás maradandó hibája miatti érdeksérelem kiegészítését (pótlását), illetőleg a szerződésszegés miatti többletkárigények érvényesítését támogatja (pl. következménykárok). Ezek az utóbbiak a teljesítésben álló jogosulti érdekhez közvetve kapcsolódó következések.

Szerződésszegés a polgári jogban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 866 8

A 2016-ban megjelent első kiadás óta történt joggyakorlatbéli pontosítások, a 2018. január 1-jén hatályba lépett új polgári eljárásjogi kódex, a 2016. évi CXXX. törvény (a továbbiakban: Pp.) folytán szükségessé vált a szerződésszegés kérdésköréről szóló monográfia kiegészítése. Mivel a Pp. alapjaiban változtatott a polgári jogi igényérvényesítés keretrendszerén, ezért elengedhetetlen – szigorúan az anyagi jogi problémákhoz kapcsolódóan – az új törvény szabályainak „felvillantása”, amit a szerző – támaszkodva az eljárásjogi kommentárirodalom legjobbjaira – kiváló gyakorlati érzékkel old meg.

A szerződésszegés kérdésköre – aligha vitathatóan – a szerződési jog egyik legintenzívebb területe. A szerződés lényege, hogy a felek által célzott szolgáltatás megvalósuljon, ha ez elmarad, nyomban előáll a szerződésszegés állapota.

A könyv a szerződésszegés polgári jogi szabályai címet viseli. A szerző e monográfiában kizárólag a magyar polgári jog szabályait tekinti át a régi magyar magánjogi irodalom remekeiből (elsősorban Grosschmid Béni, Szladits Károly, Beck Salamon műveiből) vett, máig is irányadó gondolatokon elindulva, mindvégig a hatályos polgári jog talaján mozogva. Az objektív és szubjektív szerződésszegés, a visszatartási jog, az elállás, a késedelem és a hibás teljesítés, a termékszavatosság és a hibás teljesítéssel okozott kár stb. joganyaga mellett a műben szó esik a szerződést biztosító mellékkötelezettségek közül a foglaló, a jogvesztés kikötés és a kötbér valamint az egyéb kötbérfajták (pl. az objektív kárátalányok) kötelmet erősítő, támogató szerepéről, de helyet kapnak a műben érdekes, a mai irodalomban máshol kevesebb figyelemben részesülő jogintézmények és problémák is, mint pl. a kamatban rejlő funkciók, a szerződésszegés témakörének érdekérzékenysége és az érdekleengedés vagy az igényhalmazatok (non-cumul problémája vagy tapadó kár és szavatossági igények kapcsolata) kérdésköre és így tovább.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szerzodesszeges-a-polgari-jogban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave