Katona Klára (szerk.)

A pénzügyi közvetítőrendszer funkciói

Magyar fejlődési, szabályozási és intézményi sajátosságok


A magyar tőzsde és szabályozásának története

Magyarországon az 1864-től kisebb-nagyobb megszakításokkal folyamatosan működő Budapesti Áru- és Értéktőzsde 1948-as bezárását követően mintegy három és fél évtizeden keresztül semmiféle értékpapírpiac nem létezett. A rossz emlékű békekölcsönkötvényeket leszámítva a szocialista gazdasági rendszerben nem bocsátottak ki értékpapírokat sem. Az értékpapírokkal, értékpapírpiaccal és értékpapírjogi szabályozással együtt kihalt az országban az értékpapírpiaci szakértelem és a befektetői szemléletmód is. Az értékpapír, mint gazdasági tényező egészen az 1980-as évekig tabu maradt. Ekkor, még a szocialista gazdaság körülményei között, jelentek meg az első kötvények, melyek kibocsátását egy 1982-es törvényerejű rendelet szabályozta először. Kötvények tömeges kibocsátására 1984-től került sor. A kötvények elterjedésével kezdetben mindenféle szabályozottság nélkül, mondhatni spontán módon, az ebben üzleti lehetőséget látó kötvényforgalmazó bankok szervezésében kialakult a kötvénypiac, amely a későbbi szervezett értékpapírpiac csíráját jelentette. A kötvénykibocsátások terjedésével és a piac fejlődésével kezdett kialakulni, ha kezdetlegesen is, egyfajta befektetői gondolkodásmód: a kötvénytulajdonosok minden adminisztratív beavatkozási kísérlet dacára kénytelenek voltak megtanulni a piac alaptörvényeit. (Ezért nemegyszer jócskán meg kellett fizetniük a tanulópénzt: igen sokan komoly veszteséget voltak kénytelenek például elkönyvelni, amíg megtanulták, hogy növekvő kamat-, illetve hozamszint mellett a fix kamatozású, hosszú lejáratú kötvények árfolyama törvényszerűen esik.)

A pénzügyi közvetítőrendszer funkciói

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 839 2

A kötet azzal a szándékkal készült, hogy szakmai igényességgel, de a pénzügyekben nem jártas szélesebb olvasóközönség számára is közérthető módon mutassa be a pénzügyi közvetítőrendszer (bank, biztosítás tőzsde) működését. Egyszersmind átfogó képet kíván adni a magyar pénzügyi rendszer fejlődési útjairól a kezdetektől napjainkig, beleértve annak sajátos szabály- és intézményrendszerét. Reményeink szerint ez a szakkönyv nemcsak a pénzügyek iránt érdeklődők számára lesz érdekes olvasmány, hanem az egyetemi oktatásban is jól használható.

„… külön unikuma a műnek, hogy a katolikus egyház szellemi aurájából érkező közgazdászok műveit, illetve pápai enciklikákat is citál, amivel a katolikus egyház társadalmi-gazdasági tanításait kellő mélységben tárja az olvasóközönség elé. A könyv további aktualitását a nemzetközi bankok működési elveinek bemutatása, és az elmúlt években Magyarországon is végbement bankpolitikai rendszerváltás szabályozási metodikájának részletes ismertetése adja.”

Hivatkozás: https://mersz.hu/a-penzugyi-kozvetitorendszer-funkcioi//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave