Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


A második világháborútól a hidegháború végéig

42  A második világháború áldozatainak számát eleinte 55 millióra becsülték, újabb számítások szerint azonban az meghaladta a 60 milliót is. Az emberéletben és a materiális javakban bekövetkezett elképesztő méretű pusztítást látva a szövetséges hatalmak a korábbinál hatékonyabb kollektív biztonsági rendszert kívántak létrehozni. 1945-ben San Franciscóban megalapították az Egyesült Nemzetek Szervezetét [ENSZ (1454)], amelynek Alapokmánya már nem csak a háborút, hanem – az önvédelem és a kollektív szankció kivételével – bármilyen fegyveres erőszak alkalmazását és az azzal való fenyegetést is jogellenessé nyilvánította. Az új kollektív biztonsági rendszer élére a győztes hatalmak állandó részvételével működő Biztonsági Tanácsot állították, amelyet – a nemzetközi konfliktusok megoldása és az agresszorokkal szembeni eredményes fellépés érdekében – rendkívül széles jogosítványokkal ruháztak fel. Az Állandó Nemzetközi Bíróság munkáját az ENSZ Nemzetközi Bírósága folytatta. A világháború alatt a németek és a japánok által elkövetett népirtó, valamint emberiesség elleni és háborús bűntettek elkövetőinek felelősségre vonására felállították a nürnbergi és a tokiói nemzetközi katonai törvényszékeket, amelyek számos politikai és katonai vezetőt ítéltek halálra vagy hosszú szabadságvesztésre.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave