Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


A nemzetközi szerződések és a belső jog rangviszonyai

564  A nemzetközi szerződések magyar jogi helyzetét az Alaptörvény Q) cikkének (2) bekezdésén túl az Abtv., valamint a 4/1997. (I. 22.) AB határozat269 alapján lehet meghatározni. Ezekből rekonstruálható a nemzetközi szerződések és az Alaptörvény, valamint az Alaptörvény alatti jogszabályok és a nemzetközi szerződések viszonya. Ami az Alaptörvénnyel való viszonyt illeti, az előzetes és az utólagos normakontroll szabályai egyaránt azt juttatják kifejezésre, hogy az Alaptörvénybe ütköző nemzetközi szerződés ne érvényesülhessen a magyar jogrendben. Ami az előbbit illeti, az Abtv. 23. § (4) bekezdése alapján a nemzetközi szerződés kötelező hatályának elismerését megelőzően a köztársasági elnök, illetve ha a nemzetközi szerződést kormányrendelet hirdeti ki, a kormány kérheti az Alkotmánybíróságtól a nemzetközi szerződés vagy annak valamely rendelkezése Alaptörvénnyel való összhangjának előzetes vizsgálatát. Az Abtv. 40. § (3) bekezdése pedig kimondja, hogy ha az Alkotmánybíróság a nemzetközi szerződés alaptörvény-ellenességét állapítja meg, akkor a nemzetközi szerződést mindaddig nem lehet megkötni, amíg Magyarország a többi szerződő féllel együttműködve nem módosítja az aggályos rendelkezéseket, vagy nem fűz azokhoz olyan fenntartást (417), amely orvosolja az alkotmányos aggályokat. Ez a szabályozás rangban egyértelműen az Alaptörvény alá helyezi a nemzetközi szerződéseket.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave