Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


C)  Egyéb intézmények

1545  A helyi önkormányzatok együttműködésének elősegítésének céljából hozták létre az Európai Helyi és Regionális Hatóságok Állandó Kongresszusát. Két kamarájában (Helyi Hatóságok Kamarája, illetve a Régiók Kamarája) a tagállamok helyi és regionális önkormányzatainak választott képviselői foglalnak helyet. A kongresszus a helyi és regionális önkormányzatokat érintő kérdésekben a Parlamenti Közgyűléshez hasonló tanácskozási és véleményezési jogkörrel rendelkezik. Növekvő fontosságát jelzi, hogy a Miniszteri Bizottság 2000-ben hozott határozatában ellenőrző hatáskörrel is felruházták. Jelentéseket készít a helyi és regionális demokrácia helyzetéről a tagállamokban, valamint ellenőrzi, hogy miként hajtják végre a Helyi önkormányzatok európai chartájában megfogalmazott elveket, amelyek közül legfontosabbak a helyi autonómia alkotmányos és jogi alapjainak, valamint működésének elvei. A kongresszus évente egyszer tart plenáris ülést, a plenáris ülésszakok között pedig az Állandó Bizottság ülésezik, melyben a nemzeti delegációk képviseltetik magukat.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave