Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


A)  Előzmények

1606  Mint a bevezetőben említettük, a második világháború utáni európai gazdasági újjáépítést támogató Marshall-segély kezelésére és az újjáépítési feladatok koordinálására 1948-ban alakult meg az Egyesült Államok és Kanada által finanszírozott Európai Gazdasági Együttműködési Szervezet (Organization for European Economic Cooperation, OEEC).925 A szervezet a pénzügyi és a kereskedelmi korlátok enyhítésére törekedett, és kiindulópontja volt számos, az európai gazdasági integrációt előrevetítő kezdeményezésnek is. Ennek utódjaként 1961-ben jött létre számos nyugat-európai ország, valamint az Egyesült Államok és Kanada részvételével a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (Organization for Economic Cooperation and Development, OECD). Amikor ugyanis az európai gazdasági integráció az ötvenes évek végén az OEEC keretein kívül indult meg, a tagállamok új funkciót kívántak adni a szervezetnek. Az ezt követő évtizedekben az OECD fokozatosan szélesítette tevékenységét és tagságát. 1964-ben csatlakozott a szervezethez Japán, később Ausztrália, Új-Zéland, Mexikó és Chile, a hidegháború után pedig számos további európai ország, így 1996-ban Magyarország is.926 A fejezet írásakor 35 állam a tagja, és munkájában az EU is részt vesz.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave