Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


B)  A Nyitott égbolt szerződés

2130  A nyitott égbolt (open sky) ötletét először Eisenhower vetette föl brit, francia és szovjet kollégájának 1955-ben, Genfben. Az amerikai elnök szerint a bizalom erősítését szolgálná, ha az Egyesült Államok és a Szovjetunió kölcsönösen ellenőrizhetné a légtérből egymás katonai létesítményeit. Egy erről szóló megállapodás azonban csak a hidegháború befejeződése után születhetett meg. A Nyitott égbolt szerződést1235 1992-ben írták alá, tíz év múlva lépett hatályba, azóta 34 állam vált a részesévé, egy állam pedig aláírta a szerződést, de mindmáig nem ratifikálta. A szerződés területi hatálya az európai részes államokon kívül az Egyesült Államok és Kanada teljes területére, valamint Oroszország keleti területeire is kiterjed („Vancouvertől Vlagyivosztokig”). A felek arra vállaltak kötelezettséget, hogy lehetővé teszik egymás katonai objektumainak megfigyelését a légtérből. A részes államoknak kvótáik vannak, amelyek meghatározzák, hogy hány légi ellenőrzést hajthatnak végre más részes államok területén. Meghatározott az is, hogy egy részes államnak hány repülést kell engedélyeznie saját légterében. A megfigyeléseknél csak kereskedelmi alapon is hozzáférhető szenzorokat szabad alkalmazni, ami elvben kizárná, hogy a fejlettebb eszközökkel rendelkező államok visszaéljenek technikai fölényükkel. Az első, kísérleti repülést még a szerződés aláírása előtt kanadai gépek hajtották végre Magyarország felett.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave