Klein Tamás, Tóth András (szerk.)

Technológiajog - Robotjog - Cyberjog


Az álnéven történő regisztráció jogi megítélése

A legtöbb felhasználóval rendelkező Facebook-oldallal kapcsolatban felmerült a kérdés, hogy szükséges-e a valós névvel való regisztráció fenntartása. A mellette érvelők véleménye szerint a valós névvel való regisztráció felelősségteljes viselkedésre ösztönöz, segít kiszűrni a rosszindulatú célokra (pl. zaklatás, csalás, gyűlöletbeszéd) létrehozott profilokat.103 Megfontolandó a kérdés abban a tekintetben, hogy a magánszféra védelme és az egyes közösségi hálok felhasználóinak, mint a közösségnek a védelme hogyan viszonyul egymáshoz. A jognak nincs egyértelmű válasza erre a kérdésre. A személyes adatok védelme arra ösztönzi a szereplőket, hogy minél kevesebb adatot osszanak meg, ha az elkerülhető, ez pedig az álnéven történő regisztrációkat is magában foglalja. Mindazonáltal a közösségi oldal, mint bizonyos értelemben zárt közösség, meghatározhatja a saját szabályait, beleértve azt is, hogy elfogad-e fals regisztrációkat. Kétségtelen, hogy ahhoz fűződik közérdek, hogy a felhasználók felelősségteljes módon viselkedjenek az internet kínálta álarc mögött is. Amennyiben például a pedofil bűncselekmények megelőzésének hatékony megelőzését képes szolgálni az álnéven történő regisztrációk megtagadása, akkor a jognak a közösségi háló üzemeltetőjének ezt a döntését tiszteletben kell tartania.

Technológiajog - Robotjog - Cyberjog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 829 3

Jelen kötet magyar nyelven az első, amely átfogó jelleggel kívánja bemutatni digitális korunk jövőbe mutató jogi vonatkozásait. A könyvnek meg kellett küzdenie azzal a nehézséggel, hogy a témának újszerűsége és kiforratlansága okán egyelőre még nincsen egy egységesen elfogadott tárgyalási módja. A kötet a jelen digitális kor három jövőbe mutató jelenségének jogi vonatkozásai bemutatására vállalkozik, mint a modern technológiák, a cybertér és a robotok.

Tág értelemben technológia alatt értünk minden anyagi és nem anyagi eszközt, amely mentális vagy fizikai erőfeszítés révén azért állt elő, hogy azzal valós problémákat oldjunk meg. Jelen kötet a technológiák legfontosabb jellemzőit érintő szabályozási kérdéseket tárgyalja, mint amilyen az adatalapúság és a platformképzés, valamint az ezzel járó szűk keresztmetszeti problémák, az állam az államban jelenség. Ebből fakadóan vizsgáljuk a szűken vett technológiai jog alatt a platform alapú gazdaság szabályozási vonatkozásait, továbbá az adatvédelem és a versenyjog legfontosabb technológiákkal szembeni elvárásait. A versenyjog kiemelését az indokolja, hogy ez volt az első olyan jogterület, amely a technológiák jelentette kihívásokra érdemben tudott reagálni és ma is élen jár a szabályozással még le nem fedett legújabb problémák piaci kezelése terén (ld. pl. algoritmusok). Ebben a fejezetben olyan jelentős EU-s szabályozások és szabályozási javaslatok kerülnek bemutatásra, mint az online területi korlátozásokról, és az online tartalom-előfizetések hordozhatóságáról szóló EU rendeletek vagy a B2B online platform átláthatósági és tisztességességi, illetve fogyasztóvédelmi szabályok online platformok vonatkozásában hatékonyabb végrehajtására irányuló rendeletjavaslatok.

A cyberjog alatt az internet, mint tér szabadságával, biztonságával kapcsolatos szabályozási kérdéseket értjük, így az internetes kommunikáció szabadsága mellett, az internetes bűncselekmények tilalmát, valamint a hálózati és információs rendszerek biztonságának elfogadható szinten tartására irányuló szabályokat mutatja be a könyv.

A robotjog az önfejlesztő (mesterséges intelligencián alapuló) technológiákra vonatkozó szabályozási elvárásokat foglalja magába, miként erre Asimov törvényei is utalnak. A robotjog technológiáktól való elkülönült bemutatását egyelőre még a téma hipotetikussága indokolja. Ennek oka, hogy jelenleg még a legfejlettebb autonóm robotok sem képesek morális döntésekre, így valójában helyesebb robotetikáról és nem robotjogról beszélni, amely a robotokkal kapcsolatos jogi elvárásokat a robotok tervezőire, gyártóira és felhasználóira adaptálja. Ugyanakkor szükségszerű a technológiát, így a robottechnológiai fejlesztéseket is (jogi) kontroll alatt tartani.

Hivatkozás: https://mersz.hu/klein-toth-technologiajog-robotjog-cyberjog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave