Jámbor Attila, Mizik Tamás (szerk.)

Bevezetés a Közös Agrárpolitikába


Decoupling és SPS

A reform máig legnagyobb hatású intézkedése a közvetlen támogatások rendszerének átalakítása volt. A közvetlen támogatások termeléstől való leválasztásával (decoupling) 2003-tól a gazdáknak nem kötelező termelniük ahhoz, hogy megkapják azokat. A leválasztás/szétválasztás alapeszméje az volt, hogy a támogatásoknak ezentúl nem kritériuma a termelés, vagyis a kettő egymástól független lesz. Bizonyos minimumfeltételek betartása mellett (például a termőföld kultúrállapotban tartása) a termelők döntéshozatali folyamata a korábbi „mit?” és „mennyit?” helyett áthelyeződött az egyáltalán „termeljek-e” kérdésre.15 A reform kidolgozói az elsőre furcsának tűnő elképzelés mellett főként azzal érveltek, hogy ezután a gazdák a piaci jelzések és nem a termelési kényszer hatására fogják eldönteni, pontosan milyen és mennyi terméket is állítsanak elő, csökkentve ezzel a többleteket és megszüntetve a nem hatékony termelési egységeket. Az új koncepcióhoz kidolgozott egységes gazdaságtámogatás (Single Farm Payment, SFP) rendszerében a közvetlen támogatások 2003-tól a mezőgazdasági célú földhasználathoz vannak kötve, és a keresztmegfeleltetés (részletesen lásd később) elvein alapulnak. Fontos azonban megjegyezni, hogy bizonyos esetekben korlátozott mértékben fenntarthatók a termeléshez kötött támogatások. Ennek célja egyrészt a földterület parlagoltatásának elkerülése, másrészt egyes régiók stratégiailag fontos termékeinek (pl. dohány, olíva stb.) támogatása.

Bevezetés a Közös Agrárpolitikába

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 786 9

A könyv közérthetően, számos érdekességgel kiegészítve mutatja be a Közös Agrárpolitika múltját, ad áttekintést a jelenéről, és ismerteti a jövőjével kapcsolatos elképzeléseket anélkül, hogy túlságosan elmerülne a részletekben. Kiváló összefoglaló munka, ami a magyar piacon a témában unikumnak számít.

Dr. Csáki Csaba

akadémikus

Az Európai Unió napjainkban is folyamatosan tartó fejlődése szüntelen változásokat eredményez a Közös Agrárpolitika szabályozási és működési keretrendszerében. A magyar mezőgazdaság számára oly kulcsfontosságú területen zajló átalakulási folyamatokra tekintettel a kiadvány meghatározó lehet azok számára, akik ismereteket kívánnak szerezni e komplex európai szakpolitika és annak hazai működésének legfontosabb kérdéseiről. Ezért ajánlom e könyvet minden a témával foglalkozó oktató, hallgató, mezőgazdasági termelő és a téma iránt érdeklődő figyelmébe.

Dr. Feldman Zsolt

helyettes államtitkár, Földművelésügyi Minisztérium

EU-tagként hazánk mezőgazdasága egy nagy, de versengő piac része, amely óriási lehetőségeket kínál. Ugyanakkor a gazdálkodóknak kiéleződött versenyhelyzettel kell megbirkózniuk. A szerzők a kötet elkészítése során a Közös Agrárpolitika objektív bemutatására törekedtek. A könyv igyekszik megteremteni annak a lehetőségét, hogy az olvasó szakmai meggyőződése alapján, a maga területén vonjon le következtetéseket. Ajánlom mindazoknak figyelmébe, akik élni akarnak ezzel a lehetőséggel.

Dr. Kapronczai István

Főigazgató, Agrárgazdasági Kutató Intézet

Hivatkozás: https://mersz.hu/jambor-mizik-bevezetes-a-kozos-agrarpolitikaba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave