Jámbor Attila, Mizik Tamás (szerk.)

Bevezetés a Közös Agrárpolitikába


Költségvetési eljárás

A különleges eljárások talán legfontosabbika a költségvetési eljárás, amely az EU éves költségvetésének elfogadására szolgál. A Lisszaboni Szerződés hatálybalépése óta a költségvetés tekintetében is együtt dönt az Európai Parlament a Tanáccsal, ugyanakkor ez esetben a végső szót a Parlament mondja ki. A Lisszaboni Szerződéssel a költségvetési eljárás annyiban egyszerűsödött, hogy a korábban alkalmazott eljárásbeli megkülönböztetés a kötelező és nem kötelező kiadási tételek esetében megszűnt, valamint minden intézmény csak egy olvasatban tárgyalja a tervezetet. Az eljárás a költségvetési évet megelőzően indul, amikor is az EU által létrehozott, jogi személyiséggel rendelkező szervei (Európai Parlament, Tanács, az Európai Közösségek Bírósága, Számvevőszék, Gazdasági és Szociális Bizottság, Régiók Bizottsága, ombudsman, európai adatvédelmi biztos) a saját kiadásaikra vonatkozóan július 1-je előtt előzetes költségvetési előirányzatot készítenek. Az Európai Bizottság feladata, hogy ezeket az előirányzott kiadásokat és bevételeket összefoglalja, majd annak véleménnyel történő ellátását követően szeptember elsejéig megküldje a Tanácsnak. A Tanács minősített többséggel szavazza meg az előzetes költségvetési tervre vonatkozó álláspontját, amelyet ezt követően október 1-ig megküld a Parlamentnek.

Bevezetés a Közös Agrárpolitikába

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 786 9

A könyv közérthetően, számos érdekességgel kiegészítve mutatja be a Közös Agrárpolitika múltját, ad áttekintést a jelenéről, és ismerteti a jövőjével kapcsolatos elképzeléseket anélkül, hogy túlságosan elmerülne a részletekben. Kiváló összefoglaló munka, ami a magyar piacon a témában unikumnak számít.

Dr. Csáki Csaba

akadémikus

Az Európai Unió napjainkban is folyamatosan tartó fejlődése szüntelen változásokat eredményez a Közös Agrárpolitika szabályozási és működési keretrendszerében. A magyar mezőgazdaság számára oly kulcsfontosságú területen zajló átalakulási folyamatokra tekintettel a kiadvány meghatározó lehet azok számára, akik ismereteket kívánnak szerezni e komplex európai szakpolitika és annak hazai működésének legfontosabb kérdéseiről. Ezért ajánlom e könyvet minden a témával foglalkozó oktató, hallgató, mezőgazdasági termelő és a téma iránt érdeklődő figyelmébe.

Dr. Feldman Zsolt

helyettes államtitkár, Földművelésügyi Minisztérium

EU-tagként hazánk mezőgazdasága egy nagy, de versengő piac része, amely óriási lehetőségeket kínál. Ugyanakkor a gazdálkodóknak kiéleződött versenyhelyzettel kell megbirkózniuk. A szerzők a kötet elkészítése során a Közös Agrárpolitika objektív bemutatására törekedtek. A könyv igyekszik megteremteni annak a lehetőségét, hogy az olvasó szakmai meggyőződése alapján, a maga területén vonjon le következtetéseket. Ajánlom mindazoknak figyelmébe, akik élni akarnak ezzel a lehetőséggel.

Dr. Kapronczai István

Főigazgató, Agrárgazdasági Kutató Intézet

Hivatkozás: https://mersz.hu/jambor-mizik-bevezetes-a-kozos-agrarpolitikaba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave