Jámbor Attila, Mizik Tamás (szerk.)

Bevezetés a Közös Agrárpolitikába


A GATT kialakulása és működése

A világkereskedelem szabályozásának igénye hívta életre az Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezményt (GATT), amely 1948-ban lépett hatályba. A 23 alapító ország51 célja a vámok és vámjellegű intézkedések érdemi csökkentésével az volt, hogy ezáltal nőjön az életszínvonal, foglalkoztatás, a jövedelmek, az erőforrások felhasználása, a termelés és a kereskedelem (GATT, 1986). Bár az aláíró országok száma nem volt nagy, azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az akkori világkereskedelem döntő részét adták. A GATT-megállapodás I. cikke alapján az egyezmény alapja a diszkriminációmentesség, aminek az eszköze a legnagyobb kedvezményes elbánás (MFN). Ez azt jelenti, hogy az aláíró országok garantálják az alkalmazott legnagyobb kedvezményt a többi szerződő fél számára is.52 Fontos még megemlíteni a nemzeti elbánás elvét, amely alapján a külföldi terméknek a hazaival azonos elbírálás alá kell esnie. Azt azonban mindenképpen ki kell emelni, hogy a mezőgazdasági piacok korábbi anomáliái miatt az egyezmény tervezetét kidolgozó USA és Európa egyetértett abban, hogy a mezőgazdasági termékek kivételt képezzenek az általános kereskedelmi liberalizáció alól (Popp, 2004). Ennek a problémának a kezelése egészen az uruguay fordulóig váratott magára.

Bevezetés a Közös Agrárpolitikába

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 786 9

A könyv közérthetően, számos érdekességgel kiegészítve mutatja be a Közös Agrárpolitika múltját, ad áttekintést a jelenéről, és ismerteti a jövőjével kapcsolatos elképzeléseket anélkül, hogy túlságosan elmerülne a részletekben. Kiváló összefoglaló munka, ami a magyar piacon a témában unikumnak számít.

Dr. Csáki Csaba

akadémikus

Az Európai Unió napjainkban is folyamatosan tartó fejlődése szüntelen változásokat eredményez a Közös Agrárpolitika szabályozási és működési keretrendszerében. A magyar mezőgazdaság számára oly kulcsfontosságú területen zajló átalakulási folyamatokra tekintettel a kiadvány meghatározó lehet azok számára, akik ismereteket kívánnak szerezni e komplex európai szakpolitika és annak hazai működésének legfontosabb kérdéseiről. Ezért ajánlom e könyvet minden a témával foglalkozó oktató, hallgató, mezőgazdasági termelő és a téma iránt érdeklődő figyelmébe.

Dr. Feldman Zsolt

helyettes államtitkár, Földművelésügyi Minisztérium

EU-tagként hazánk mezőgazdasága egy nagy, de versengő piac része, amely óriási lehetőségeket kínál. Ugyanakkor a gazdálkodóknak kiéleződött versenyhelyzettel kell megbirkózniuk. A szerzők a kötet elkészítése során a Közös Agrárpolitika objektív bemutatására törekedtek. A könyv igyekszik megteremteni annak a lehetőségét, hogy az olvasó szakmai meggyőződése alapján, a maga területén vonjon le következtetéseket. Ajánlom mindazoknak figyelmébe, akik élni akarnak ezzel a lehetőséggel.

Dr. Kapronczai István

Főigazgató, Agrárgazdasági Kutató Intézet

Hivatkozás: https://mersz.hu/jambor-mizik-bevezetes-a-kozos-agrarpolitikaba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave