Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


Az erőszak alkalmazása a nemzetközi kapcsolatokban

Az ENSZ mindeddig nem tudta hivatását maradéktalanul betölteni a nemzetközi béke és biztonság területén. Arra, hogy reális cél-e a kollektív biztonság megvalósítása, a megfelelő választ ott találjuk, amikor korunk nemzetközi biztonságot fenyegető kihívásainak természetét vizsgáljuk. A kollektív biztonság fogalma napjainkban szélesebb és átfogóbb, mint valaha, tartalmazza mind a régi, mind pedig az új fenyegetéseket, s minden ország biztonsági szempontjait érinti. Ezért valamennyi állam jól felfogott érdeke e biztonság megteremtése, ami szövevényes világunkban nem jelent garanciát a sikerre. Ennek elengedhetetlen feltétele lenne, hogy a nemzetközi szabályokat az államok és a multilaterális szervezetek betartsák és betartassák. Az elmélet és a gyakorlat három olyan esetet ismer, amikor a nemzetközi béke és biztonság fenntartása érdekében sor kerülhet fegyveres fellépésre:

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave