Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


Magyarország megítélése az Európa Tanácsban

Az ET három fóruma által (PKGY, MB, CLRAE) végzett ellenőrző tevékenység („monitoring”) célja, hogy az ET részletes betekintést nyerjen alapelveinek (demokrácia, az emberi jogok biztosítása, a jogállamiság) betartásával, valamint az egyes országok által a felvételük során vállalt kötelezettségek teljesítésével összefüggő kérdésekbe. A demokratikus intézményrendszer helyzetének értékelése során hazánk vonatkozásában problémát nem jeleztek. Többször előfordul, hogy a magyar megoldást példaként említik meg más, térségbeli ország számára. (Pl. az Európai Emberi Jogi Egyezmény beépítése a belső jogrendszerbe, a kisebbségi önkormányzatok elve és gyakorlata, az ombudsmanrendszer működése, az európai jogharmonizáció megvalósítása.) Az emberi jogoknak a hazai jogszabályokban megjelenő biztosítása terén tett erőfeszítéseinket példaértékűnek tartják Strasbourgban, az e témában érdeklődőket számos esetben Budapestre irányítják tapasztalatcserére. Nagyra értékelik a kisebbségi jogok garantálása terén tett erőfeszítéseinket.

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave