Beke Jenő

Nemzetközi számvitel


Számviteli harmonizáció a hazai gyakorlat tükrében

Tanulmányunkban (Beke–Tiszberger, 2012) áttekintést kívánunk nyújtani hazai gyakorlati felméréseink eredményeiről, különös tekintettel a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardoknak a statisztikai mintánkban szereplő vállalkozások működésére és pénzügyi teljesítményeire vonatkozóan. Alapsokaságnak az 50 fő feletti foglalkoztatott létszámmal rendelkező részvénytársasági formában működő és hazai telephellyel rendelkező vállalkozásokat tekintettük. Az így definiált 1097 cégből 248 került be a mintánkba. Ebből 35 a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) jegyzett cég. Ez utóbbi viszonylag kevés mintaelemszám nagyságának megítélésénél szükséges figyelembe venni, hogy az általunk fókuszált 2005 és 2007 közötti időszakban a BÉT-es cégek száma nem érte el a 60-at. A hazai számviteli szabályokat követő vállalkozások egyszerű véletlen kiválasztás eredményei. Az alapsokaságnak tehát közel egynegyedét (22,6%-át) figyeltük meg. A mintában szereplő cégek iparágankénti megoszlását a 6. táblázat mutatja be. Nem szerepeltettük kutatásunkban a pénzügyi, biztosítási és ügynöki cégeket, mivel azok számviteli információs rendszerét nehezebb összehasonlítani a hagyományos iparágakat képviselőkkel. Ezt támasztja alá az is, hogy számviteli szabályozásuk sajátosságait a 2000. évi C. törvényhez kapcsolódó kormányrendeletek tartalmazzák. A pénzügyi-számviteli adatokat a BÉT adatbázisából, az OPTEN Kft. mérleginformációs adatgyűjtési rendszeréből, valamint a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Cégnyilvántartási és Céginformációs Szolgáltatásától szereztük be. A teljes sokaságra vonatkozó információkat pedig a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Tájékoztatási adatbázisából nyertük.

Nemzetközi számvitel

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 775 3

Az utóbbi negyedszázadban - a pénzügyi globalizációnak és a határokon átívelő tőkeáramlás nekilendülésének köszönhetően - tanúi lehettünk a különböző országok számviteli szabályrendszere közeledésének, a legszigorúbbnak tekinthető amerikai szisztéma széleskörű példaként vételének. Beke Jenő műve egyszerre hasznosítható egyetemi tankönyvként és a legszélesebb körű érdeklődők szakkönyveként. A munka alapvető erénye az összehasonlító vizsgálódás, ami a hazai szakmai irodalomban hiánycikknek számít. A szerző jól érzékeli a számviteli szabályok világméretű közeledésének és egyesülésének folyamat-irányát, s azt szakmailag hitelesen, ugyanakkor közérthetően mutatja be. Fontos értéke, hogy a hazai számviteli és könyvvizsgálati szabályozást nemzetközi keretekbe helyezve vizsgálja, s nem hagy kétséget a nemzeti elszámolási rendszerek alkalmazkodási-igazodási kényszere felől.

Dr. Bélyácz Iván, akadémikus,egyetemi tanár, Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar

Napjaink egyre globalizáltabb világában a nemzetközi vállalakozások - ismertebb szóval a multinacionális cégek - igen jelentős szerepet töltenek be. A magyar gazdaságban ezek a cégek bonyolítják le a magyar export közel 80 százalékát. Mindenképp üdvözlendő, hogy a szerző egy olyan összefoglaló munkát készített, amely jó alapot nyújt a nemzetközi üzleti tevékenység számviteli szempontból történő áttekintésére. A magyar szakirodalom úttörő munkáját vehet kezébe az olvasó.

Dr. Poór József, egyetemi tanár

A szűken vett szakmát kivéve valószínűleg kevesen tudják, még kevesebben ismerik milyen hatásokkal is járt a gazdasági globalizáció és az Európai Unió egységesülő piaca a számvitelre. Beke Jenő könyve egy olyan hiánypótló mű, amely amellett, hogy megismertet a nemzetközi számvitel és a különböző számviteli standardok jellemzőivel, külön is tárgyalja a meghatározó USA, Németország és az Egyesült Királyság adózási, számviteli, könyvvizsgálati sajátosságait. A könyv elsődleges célcsoportja nyilvánvalóan a számvitelt tanuló egyetemi hallgatóság, de bátran ajánlható a könyveléssel foglalkozók mellett a téma iránt érdeklődő közgazdász társadalomnak, sőt a kutatóknak is.

Prof. Dr. Szerb László, intézetigazgató egyetemi tanár, Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar

Hivatkozás: https://mersz.hu/beke-nemzetkozi-szamvitel//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave