Beke Jenő

Nemzetközi számvitel


A számviteli teljesítmények hatása a felső vezetők fluktuációjára

A 2. hipotézisben megfogalmazottaknak megfelelően feltételeztem, hogy a nemzetközi számviteli standardok bevezetését követően egyre fokozódott a felső vezetők fluktuációjának érzékenysége a cégek számviteli teljesítményére. Korábbi európai kutatások (pl. Wu–Zhang, 2009) többek között kimutatták, hogy a számviteli szabályok transzformációja befolyásolta a vállalkozások pénzügyi teljesítményét, eredményességét, amely jelentősen meghatározza a felső vezetők jövedelmét és megbízatását is. Ugyanis a cégek csökkenő profitabilitása legtöbb esetben nemcsak a menedzserek jövedelmét, hanem inkább további megbízatásukat érinti, mivel a tulajdonosok legfőbb érdeke, hogy befektetéseik egyre magasabb hozamot érjenek el, cégük teljesítményei javuljanak. Gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy azok a vállalatvezetők, felső vezetők, akik nem tudnak a tulajdonosok célkitűzéseinek, elvárásainak eleget tenni, nem élvezhetik hosszabb távon megbízóik bizalmát. Hasonlóan, mint a sportban, azaz a kudarcok elsődleges következtménye az edző leváltása. Tehát a teljesítmények, eredmények csökkenése a vállalkozási gyakorlatban is gyakran a felső vezetők leváltásával, cserélődésével jár együtt, ami fluktuációjuk fokozódásában nyilvánul meg.

Nemzetközi számvitel

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 775 3

Az utóbbi negyedszázadban - a pénzügyi globalizációnak és a határokon átívelő tőkeáramlás nekilendülésének köszönhetően - tanúi lehettünk a különböző országok számviteli szabályrendszere közeledésének, a legszigorúbbnak tekinthető amerikai szisztéma széleskörű példaként vételének. Beke Jenő műve egyszerre hasznosítható egyetemi tankönyvként és a legszélesebb körű érdeklődők szakkönyveként. A munka alapvető erénye az összehasonlító vizsgálódás, ami a hazai szakmai irodalomban hiánycikknek számít. A szerző jól érzékeli a számviteli szabályok világméretű közeledésének és egyesülésének folyamat-irányát, s azt szakmailag hitelesen, ugyanakkor közérthetően mutatja be. Fontos értéke, hogy a hazai számviteli és könyvvizsgálati szabályozást nemzetközi keretekbe helyezve vizsgálja, s nem hagy kétséget a nemzeti elszámolási rendszerek alkalmazkodási-igazodási kényszere felől.

Dr. Bélyácz Iván, akadémikus,egyetemi tanár, Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar

Napjaink egyre globalizáltabb világában a nemzetközi vállalakozások - ismertebb szóval a multinacionális cégek - igen jelentős szerepet töltenek be. A magyar gazdaságban ezek a cégek bonyolítják le a magyar export közel 80 százalékát. Mindenképp üdvözlendő, hogy a szerző egy olyan összefoglaló munkát készített, amely jó alapot nyújt a nemzetközi üzleti tevékenység számviteli szempontból történő áttekintésére. A magyar szakirodalom úttörő munkáját vehet kezébe az olvasó.

Dr. Poór József, egyetemi tanár

A szűken vett szakmát kivéve valószínűleg kevesen tudják, még kevesebben ismerik milyen hatásokkal is járt a gazdasági globalizáció és az Európai Unió egységesülő piaca a számvitelre. Beke Jenő könyve egy olyan hiánypótló mű, amely amellett, hogy megismertet a nemzetközi számvitel és a különböző számviteli standardok jellemzőivel, külön is tárgyalja a meghatározó USA, Németország és az Egyesült Királyság adózási, számviteli, könyvvizsgálati sajátosságait. A könyv elsődleges célcsoportja nyilvánvalóan a számvitelt tanuló egyetemi hallgatóság, de bátran ajánlható a könyveléssel foglalkozók mellett a téma iránt érdeklődő közgazdász társadalomnak, sőt a kutatóknak is.

Prof. Dr. Szerb László, intézetigazgató egyetemi tanár, Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar

Hivatkozás: https://mersz.hu/beke-nemzetkozi-szamvitel//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave