Huerta de Soto Jesús

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok


A „szocializmus lehetetlenségének tétele” és annak alkalmazása a központi bankra

A 2. fejezetben láttuk, hogy az idők során a központi bankok nem a spontán, evolúciós szabadpiaci folyamatok eredményeképpen jelentek meg, hanem a banki szektort érintő tervszerű állami beavatkozás eredményeképpen. Valójában a központi bank intézménye abból eredeztethető, hogy az állami közhatalmak képtelenek voltak megfelelően meghatározni és megvédeni a letétesek tulajdonjogait; más szóval nem tudtak véget vetni a bankárok visszaéléseinek, akik helytelen módon használták ügyfeleik letétként elhelyezett pénzét. Ez a hiba lehetővé tette a részleges tartalékkal működő banktevékenység létrejöttét, ami, mint tudjuk, lehetőséget nyújt a bankároknak, hogy új pénzügyi eszközöket teremtsenek a semmiből, és így termeljenek jelentős profitot. Nem ismeretlenek már számunkra az effajta banki gyakorlat gazdasági szerkezetre gyakorolt negatív hatásai (rossz beruházások, súlyos válságok, recessziók). Ez a gyakorlat elvileg azt hivatott bizonyítani, hogy a kormányok különösen odafigyelnek, hogy a hagyományos jogi alapelvek érvényesülését biztosítsák – 100%-os kötelező tartalék a látra szóló letétekre nézve. Mindazonáltal az idők során a kormányok – távol attól a céljuktól, hogy biztosítsák a törvénynek való megfelelést –, saját maguk lettek az elsők, akik hasznot húztak a banki ügyletekből, miközben a bankároknak számos kiváltságot biztosítottak. Pénzügyi nemtörődömségüknek köszönhetően az állandó pénzügyi nehézségekkel való küzdelem során nemcsak a részleges tartalékot legalizálták, de időről időre megpróbáltak hasznot húzni ebből a felállásból, vagy a részleges tartalék által a semmiből teremtett kölcsönök összegének követelésével, vagy a felettébb jövedelmező részleges tartalékkal működő bankügyletek teljes, vagy részleges kisajátításával.

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 795 1

Jelen gazdasági és politikai környezetben nem is lehetne időszerűbb vagy fontosabb e könyv elemzése, ami a válság és a reformok okait firtatja, és ami az említett okok jövőbeli, előre megjósolható ismételt felmerülésének elkerülése érdekében a jelenlegi banki és pénzügyi rendszerre alkalmazandó.

Dióhéjban fogalmazva: a jelen írás születésével egy időben a könyvet már 13 különböző nyelvre fordították le, és tíz különböző országban jelentették meg.

Mindenesetre attól függetlenül, hogy a jövőben a pozitív előjelek beigazolódnak-e, vagy erőfeszítéseinket siker koronázza-e vagy sem, a mi egyetemi hallgatókként és gazdasági teoretikusokként vállalt elidegeníthetetlen felelősségünk az, hogy minden erőnket a kutatásra és a tudományos igazság keresésére összpontosítsuk, és így az eljövendő generációkra olyan ismeret- és alapelvgyűjteményt hagyhassunk örökül, amely lehetővé teszi számukra az emberiség és a civilizáció korlátok és gátló körülmények nélküli előrejuttatását.

Jesús Huerta de Soto a Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok művének első spanyol, valamint angol kiadásait követően jelen kötetben, figyelembe véve a 2007-es gazdasági válságot követő folyamatokat, nemcsak Spanyolország, hanem az Európai Pénzügyi és Gazdasági Unió tagjai helyzetét vizsgálja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/de-soto-penz-banki-hitel-es-gazdasagi-ciklusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave