Huerta de Soto Jesús

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok


A banki és pénzügyi reformelmélet alkalmazása az Európai Monetáris Unióban és az egykori keleti blokk pénzügyi szektorának kiépítése

A fentiekben szóba került, hogy a nyugati banki és pénzügyi rendszer reformja segítségére lehet az Európai Monetáris Unió megtervezésének és kivitelezésének, ami egy jelenleg nagy érdeklődésre számot tartó téma a terület specialistáinak körében. A különböző megfontolások legalább jelzésértékűen segítik az európai monetáris reformot a helyes irány megtalálásában, és figyelmeztetnek az elkerülendő veszélyekre is. Evidens, hogy óvakodnunk kell a monopolisztikus nemzeti valuták rendszerétől, melyek a rugalmas váltóárfolyamok kaotikus környezetében versengenek egymással. El kell kerülnünk továbbá az Európai Központi Bank fenntartását, mely megakadályozza a valuták széles körű versenyképességét, és sikertelenül áll a bankreform kihívásai előtt (100%-os kötelező tartalék), nem tudja a monetáris stabilitást minimum a legstabilabb nemzeti valuta szintjén tartani. Röviden: a későbbi reformok tekintetében leküzdhetetlen akadályt képvisel, azaz a központi pénzügyi tervezői hivatalok megszüntetésében. Így hát a talán legműködőképesebb és legmegfelelőbb modell rövid és középtávon az Európa-szerte bevezetett teljesen szabad valutaválasztás lenne, mind nyilvánosan, mind pedig a magánszférában, valamint az Unión belül és kívül egyaránt. A hagyományok miatt még mindig használatban lévő nemzeti valutákat rögzített valutaárfolyam-rendszerbe helyeznék,804 ami minden egyes ország monetáris politikáját a mindenkori leginkább fizetőképes és legstabilabb országok politikájához igazítaná. Így legalább nyitva maradna az ajtó az európai uniós nemzetállamok számára az esetleges jövőbeni fejlődésre a monetáris és bankrendszer reformjának három alapvető területén – a valuta megválasztásának szabadsága, a szabad banktevékenység és a 100%-os kötelező tartalék a látra szóló letéteken. Ezzel a lépéssel a többi uniós tagország kénytelen lenne követni az erős monetáris vezetésű államokat, ahogy azt Maurice Allais állítja.

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 795 1

Jelen gazdasági és politikai környezetben nem is lehetne időszerűbb vagy fontosabb e könyv elemzése, ami a válság és a reformok okait firtatja, és ami az említett okok jövőbeli, előre megjósolható ismételt felmerülésének elkerülése érdekében a jelenlegi banki és pénzügyi rendszerre alkalmazandó.

Dióhéjban fogalmazva: a jelen írás születésével egy időben a könyvet már 13 különböző nyelvre fordították le, és tíz különböző országban jelentették meg.

Mindenesetre attól függetlenül, hogy a jövőben a pozitív előjelek beigazolódnak-e, vagy erőfeszítéseinket siker koronázza-e vagy sem, a mi egyetemi hallgatókként és gazdasági teoretikusokként vállalt elidegeníthetetlen felelősségünk az, hogy minden erőnket a kutatásra és a tudományos igazság keresésére összpontosítsuk, és így az eljövendő generációkra olyan ismeret- és alapelvgyűjteményt hagyhassunk örökül, amely lehetővé teszi számukra az emberiség és a civilizáció korlátok és gátló körülmények nélküli előrejuttatását.

Jesús Huerta de Soto a Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok művének első spanyol, valamint angol kiadásait követően jelen kötetben, figyelembe véve a 2007-es gazdasági válságot követő folyamatokat, nemcsak Spanyolország, hanem az Európai Pénzügyi és Gazdasági Unió tagjai helyzetét vizsgálja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/de-soto-penz-banki-hitel-es-gazdasagi-ciklusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave