Samuelson Paul A., Nordhaus William D.

Közgazdaságtan


Vitakérdések

  1. Fejtse ki a termelési függvény fogalmát! Adja meg a hamburger, a hangversenyek, a hajvágás és az egyetemi oktatás termelési függvényét!
  2. Tekintse a következő termelési függvényt: X = 100L1/2, ahol X a kibocsátás és L a munkaráfordítás (feltéve, hogy a többi input állandó).
    1. Szerkesszen a 6-1. ábrához hasonló diagramot és a 6-1. táblázathoz hasonló táblázatot az L = 0, 1, 2, 3 és 4 input értékekkel!
    2. Állapítsa meg, vajon érvényesül-e a munka csökkenő hozadéka e termelési függvény szerint! Milyen értékeket kellene felvennie a hatványkitevőnek, hogy növekvő legyen a munka hozadéka e termelési függvény alapján?
  3. A következő táblázatban megadtuk egy olajvezeték tényleges termelési függvényét. Írja be a határtermék és átlagtermék hiányzó értékeit!
  4. Rajzolja meg a 3. kérdés adatai alapján a kibocsátás termelési függvényét a lóerőben kifejezett teljesítményre vonatkozóan! Rajzolja be ugyanezen az ábrán az átlagtermék és a határtermék görbéjét!
  5. Tegyük fel, meg szeretné kapni az étel és ital árusításának koncesszióját az egyetemének atlétikai rendezvényeire. Hot dog, kóla és burgonyaszirom lenne a kínálatában. Milyen tőke-, munka- és anyagráfordítást alkalmazna? Hogyan lehetne rövid távon visszafogni a kínálatát, ha csökkenne a hot dog kereslete? Hogyan tenné ezt meg hosszú távon?
  6. A közgazdaságtanban fontos különbséget tenni a termelési függvény eltolódása és a termelési függvény mentén való elmozdulás között. Adjon példát a hot dog termelési függvényének eltolódására, illetve a görbe mentén való elmozdulásra az 5. kérdésben szereplő árusítási koncesszió példáján! Szemléltesse mindkét esetet függvényábrával, ahol a hot dog termelése és az alkalmazott munka szerepel a tengelyeken!
  7. Helyettesítésnek nevezzük, ha a vállalat másik ráfordítást alkalmaz az egyik ráfordítás helyett. Ez történik, ha a gazdálkodó traktort állít üzembe munkások helyett a munkabérek emelkedésével. Tekintsük a következő változásokat a vállalatok viselkedésében! Melyik esetben helyettesítik az egyik inputot a másikkal változatlan technológia mellett, és melyik eset képvisel technológiai változást? Szemléltesse az alábbi eseteket a termelési függvény ábrázolásával!
    1. A vállalat felcseréli üzemének olajtüzelési technikáját gáztüzelésre az olaj árának emelkedése után.
    2. Egy könyvkereskedő 60%-kal csökkenti az eladók létszámát, miután internetes lerakatot létesített.
    3. Egy nyomda 200 fővel csökkentette a szedők létszámát, és 100 fővel bővítette a számítógépes szakemberek állományát az 1970 és 2000 közötti időszakban.
    4. Az egyetem csökkenti titkárnőinek számát, és több személyi számítógépet vásárol a karok részére, miután sikerült szakszervezetbe tömöríteni az adminisztratív dolgozókat.
  8. Vegyünk egy céget, amely pizzát állít elő tőke és munka felhasználásával. Fogalmazza meg egy ráfordítás csökkenő hozadékát, illetve a csökkenő mérethozadékot, és hasonlítsa össze ezeket! Magyarázza meg, miként lehet egy-egy ráfordításnak csökkenő hozadéka, miközben a két ráfordítás együtt állandó mérethozadékkal rendelkezik!
  9. Mutassa meg, hogy az átlagtermékgörbe mindvégig a határtermékgörbe fölött fut, ha a határtermék végig csökken a kibocsátás teljes tartományában!
  10. Tekintse ismét a 6-4. ábrán látható hálózati példát! Tegyük föl, hogy minden hónapban csak egy ember tud belépni a hálózatba Adammal kezdve, az óramutató járása szerint.
    1. Szerkesszen táblázatot, amely megmutatja egy újabb egyén belépésének értékét a csatlakozó személy számára és az extern értéket mások számára (vagyis az összes többi hálózati tag által realizált értéket). (Útmutatás: Ed sorában először 4 $, utána ismét 4 $ szerepel.) Majd számítsa ki az összes társadalmi értéket a hálózat minden egyes létszámánál! Ábrázolja a hálózat mérete és az összes társadalmi érték közötti kapcsolatot! Fejtse ki, miért mutat növekvő hozadékot a görbe csökkenő hozadék helyett!
    2. Tegyük föl, hogy a belépés költsége 4,50 $. Rajzoljon diagramot, amely megmutatja, hogyan változik a tagság létszáma az időben, ha kezdetben hat ember van a hálózatban! Rajzoljon egy másik görbét a történtek ábrázolására, ha kezdetben csak hárman vannak a hálózatban! Melyik az a pont, ahonnan az egyensúly a mindenkire kiterjedő tagság felé tendál?
    3. Tegyük föl, hogy Ön a 6-4. ábrán látható hálózat üzemeltetője. Milyen árképzéssel indíthatná be a hálózat bővítését, amikor még csak egy vagy két tagja van?

Közgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 781 4

Paul Samuelson Közgazdaságtana immár több mint hatvan éve alapmű a bevezető közgazdaságtan oktatásában szerte a világon. Első kiadása 1948-ban látott napvilágot, s azóta háromévente jelennek meg frissített és aktualizált újabb kiadásai az Amerikai Egyesült Államokban. A könyvet 17 nyelvre fordították le, így vált minden idők egyik legnagyobb példányszámú, népszerű tudományos munkájává. Samuelson professzor 1985-ben vonta be a munkába William Nordhaust szerzőtársként. Kötetünk a Közgazdaságtan tizenkilencedik kiadásának magyar fordítása. Samuelson professzor e könyv befejezése után 2009. december 13-án hunyt el.

A szerzők a vegyes gazdaság előnyeit emelik ki művükben, mert középutas alapállásuk szerint ennek segítségével lehet elkerülni a szélsőséges libertarianizmus és a bürokratikus állami gazdálkodás túlzásait. A vegyes gazdaság ötvözi a piaci verseny ösztönző erejét az állami szabályozással és újraelosztással, s ezáltal a mikro- és makroszintű piaci kudarcokat hivatott korrigálni. Ebben a kiadásban is szerepelnek természetesen a közgazdaságtan időtálló elméleti megállapításai, de mégis itt végezték el a szerzők - saját megítélésük szerint - a legjelentősebb átdolgozást a mű eddigi története során. Erre leginkább a 2007-ben kezdődő pénzügyi válság inspirálta őket, mely utóbb általános gazdasági válsággá terebélyesedett. A korszerűség és az aktuális kérdések vizsgálata mellett a kötet megtartja Samuelson-Nordhaus Közgazdaságtanának immár hagyományossá vált erényeit. Ezek közé tartozik a közérthetőség, amely befogadhatóvá teszi a közgazdaságtan megállapításait a szakirányú tanulmányokat végzők és a szélesebb olvasóközönség számára is. Ki kell emelni továbbá a mű átfogó jellegét, mert ez teszi lehetővé, hogy szinte közgazdasági lexikonként használhassák az érdeklődők. Végül erényei közé sorolható az egyes kérdések lényegre törő és praktikus megközelítése, amely a gyakorlatban is hasznos olvasmánnyá teszi a Közgazdaságtant.

Hivatkozás: https://mersz.hu/samuelson-nordhaus-kozgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave