Samuelson Paul A., Nordhaus William D.

Közgazdaságtan


Vitakérdések

  1. A 27-4. táblázat néhány árfolyamot mutat (külföldi valuta per dollár formában) 2008 végéről. Töltse ki a táblázat utolsó oszlopát a külföldi valuta dollárban kifejezett árfolyamával minden valutára! Ne felejtse el beírni a megfelelő egységeket a zárójelekbe!
    27-4. táblázat.
    Valuta
    Ár
    egy dollár értéke külföldi valutában
    egységnyi külföldi valuta értéke dollárban
    Dollár (Kanada)
    0
    ,9861
    1,014
    (USD/kanadai dollár)
    Real (Brazília)
    1
    ,656
    _______
    (_______)
    Jüan (Kína)
    6
    ,942
    _______
    (_______)
    Pezó (Mexikó)
    10
    ,38
    _______
    (_______)
    Font (Nagy-Britannia)
    0
    ,5054
    _______
    (_______)
    Euró (Európai Monetáris Unió)
    0
    ,6368
    _______
    (_______)
    Dollár (Zimbabwe)
    255 771 415
    _______
    (_______)
  2. A 27-3. ábra az amerikai dollár keresletét és kínálatát mutatja egy olyan példában, ahol Japán és az Egyesült Államok csak egymással kereskedik.
    1. Szerkessze meg ennek alapján a japán yen kínálati és keresleti görbéjét! Fejtse ki, miért azonos értékű a yen kínálata a dollár keresletével! Rajzolja meg a dollár kínálati görbéjének megfelelőjét is! Keresse meg a yen egyensúlyi árát az új ábrán, és vesse ezt egybe a dollár egyensúlyi árával a 27-3. ábrán!
    2. Tegyük fel, hogy az amerikaiaknak egyre jobban megtetszenek a japán termékek. Mutassa be, mi történne ez esetben a yen kínálatával és keresletével! Felértékelődne-e a yen a dollárhoz képest vagy leértékelődne? Fejtse ki álláspontját!
  3. Állítsa össze a nemzetközi fizetési mérleg Követel oldalára bejegyzendő tranzakciók listáját, és egy másik listát is a Tartozik tételekről! Mit jelent a külkereskedelmi többlet? Hogyan határozható meg a folyó fizetési mérleg egyenlege?
  4. Kína rögzíti pénznemének árfolyamát, és óriási folyó fizetési mérleg többlete van. A kormányzata nagy mennyiségű dollárt vásárol a valutapiacon, így tudja fenntartani ezt a helyzetet. Tegyük föl, hogy a jüan kínálatának a dollárfelvásárlásból eredő növekedése a banki tartalékok bővülésére vezet.
    1. Fejtse ki, miért okoz a fentebbi folyamat monetáris expanziót és alacsonyabb kamatlábakat Kínában! Magyarázza el továbbá, hogyan következik ebből az aggregált kereslet bővülése, magasabb kibocsátás és magasabb árszínvonal! (Ez az okfejtés a 23. és 24. fejezet elemzésére támaszkodhat.)
    2. Fejtse ki, miért fogja végül is csökkenteni az a) kérdésben felmerült árszínvonal-emelkedés Kína folyó fizetési mérlegének többletét, Hume négylépéses mechanizmusának megfelelően! Válaszát a hume-i mechanizmus modern, aktualizált változatával összhangban fogalmazza meg!
  5. Gondolja át Németországnak a 27. fejezetben bemutatott helyzetét! Ábrázolja a német márka kínálatát és keresletét a sokkhatás előtt és után, a 27-3. ábrához hasonló diagram segítségével! Jelölje meg a márka iránti túlkeresletet mielőtt a márka felértékelődött volna! Mutassa meg, hogyan szívja fel azután a túlkeresletet a márka felértékelődése!
  6. Egy közel-keleti országban hirtelen hatalmas olajkészleteket fedeznek fel. Szemléltesse, hogyan alakít ki ez többletet ezen ország külkereskedelmi és folyó fizetési mérlegében! Magyarázza meg, miként vásárolhat aktívákat az ország New Yorkban, a folyó mérleg többletének kihelyezése során! Tegyük fel, hogy az ország később a belső gazdaság fejlesztésére fordítja az eszközeit. Hogyan cserélődhet fel emiatt az ország folyó és pénzügyi mérlegének egyenlege?
  7. Az alábbi részlet az 1984. évi Economic Report of the President jelentésben olvasható:
     
    Hosszú távon az árfolyam változása általában a hazai és a külföldi árszint növekedésének különbségét tükrözi. Ha egy ország árszínvonala túlságosan fölébe kerül más országok árszínvonalának, végső soron csökkenhet a termékei iránti kereslet, ami a valutájának reálleértékelődéséhez vezet.
     
    Magyarázza meg, hogyan függ össze az idézet első mondata a vásárlóerő-paritás elméletével! Világítsa meg, milyen okfejtésen alapul a PPP-elmélet! Tekintse ezután az idézet második mondatát, miszerint egy ország valutája előbb-utóbb leértékelődik, ha az árszínvonala viszonylag magas. Mutassa be, milyen eseménysor vezet el ehhez az eredményhez a 27-3. ábrához hasonló keresleti-kínálati diagram segítségével!
  8. Egy ország adatai 2008-ban a következők voltak: autóexport: 100$, búzakivitel: 150$, kőolaj behozatal: 150$, acélimport: 75$, hazai turisták kiadásai külföldön: 25$, magánhitelezés külföldi országoknak: 50$, magán-hitelfelvétel külföldről: 40$, hivatalos tartalékok változása: 30$ (a hazai központi bank ilyen értékű külföldi valutát vásárolt). Számolja ki a statisztikai eltérést, és adja hozzá a külföldieknek nyújtott magánhitelekhez! Állítsa össze az ország fizetési mérlegét a 27-2. táblázat mintájára!
  9. Tekintse a következő árfolyamrendszereket: klasszikus aranystandard, szabadon lebegő árfolyam, Bretton Woods-i rendszer. Hasonlítsa össze e rendszereket a következő szempontok szerint:
    1. A kormányzat és a piac szerepe az árfolyamok meghatározásában.
    2. Az árfolyamok változékonyságának mértéke.
    3. Az országok relatív árszintjének alkalmazkodási módja.
    4. A nemzetközi együttműködés és konzultáció szükségessége az árfolyamok kialakításában.
    5. Súlyos árfolyamtorzulás kialakulásának és fennmaradásának lehetősége.
  10. Sorolja fel az Európai Monetáris Unió mellett és ellen szóló érveket! Milyen véleményt formálna a monetáris unió kívánatosságáról? Megváltozna-e válasza, ha a kérdés az Egyesült Államokra vonatkozna?

Közgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 781 4

Paul Samuelson Közgazdaságtana immár több mint hatvan éve alapmű a bevezető közgazdaságtan oktatásában szerte a világon. Első kiadása 1948-ban látott napvilágot, s azóta háromévente jelennek meg frissített és aktualizált újabb kiadásai az Amerikai Egyesült Államokban. A könyvet 17 nyelvre fordították le, így vált minden idők egyik legnagyobb példányszámú, népszerű tudományos munkájává. Samuelson professzor 1985-ben vonta be a munkába William Nordhaust szerzőtársként. Kötetünk a Közgazdaságtan tizenkilencedik kiadásának magyar fordítása. Samuelson professzor e könyv befejezése után 2009. december 13-án hunyt el.

A szerzők a vegyes gazdaság előnyeit emelik ki művükben, mert középutas alapállásuk szerint ennek segítségével lehet elkerülni a szélsőséges libertarianizmus és a bürokratikus állami gazdálkodás túlzásait. A vegyes gazdaság ötvözi a piaci verseny ösztönző erejét az állami szabályozással és újraelosztással, s ezáltal a mikro- és makroszintű piaci kudarcokat hivatott korrigálni. Ebben a kiadásban is szerepelnek természetesen a közgazdaságtan időtálló elméleti megállapításai, de mégis itt végezték el a szerzők - saját megítélésük szerint - a legjelentősebb átdolgozást a mű eddigi története során. Erre leginkább a 2007-ben kezdődő pénzügyi válság inspirálta őket, mely utóbb általános gazdasági válsággá terebélyesedett. A korszerűség és az aktuális kérdések vizsgálata mellett a kötet megtartja Samuelson-Nordhaus Közgazdaságtanának immár hagyományossá vált erényeit. Ezek közé tartozik a közérthetőség, amely befogadhatóvá teszi a közgazdaságtan megállapításait a szakirányú tanulmányokat végzők és a szélesebb olvasóközönség számára is. Ki kell emelni továbbá a mű átfogó jellegét, mert ez teszi lehetővé, hogy szinte közgazdasági lexikonként használhassák az érdeklődők. Végül erényei közé sorolható az egyes kérdések lényegre törő és praktikus megközelítése, amely a gyakorlatban is hasznos olvasmánnyá teszi a Közgazdaságtant.

Hivatkozás: https://mersz.hu/samuelson-nordhaus-kozgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave