Budai Balázs Benjámin

Az e-közigazgatás elmélete


Fogalmak, definíciók

 
Dekó(k)
Államigazgatási dekoncentrált szervek rövidítése.
Horizontális szubszidiaritás
A hatóság profiltisztítása, melynek során a közszolgálati feladatok közül csak azokat tartja meg, amelyeket a legoptimálisabban tud kiszolgálni. A többit kiszervezi, átadja.
LAU
Local Administrative Units – A NUTS rendszer 2003-as átdolgozásakor nyert helyi közigazgatási egységek elnevezése. A korábbiakkal szemben így NUTS 4 helyett LAU 1, NUTS 5 helyett LAU 2 kifejezést és kategóriát használunk.
NUTS
Nomenclature des unités territoriales statistiques – Egységes Területi Statisztikai Osztályozási Rendszer, mely öt szintre osztja az államot. Regionális szintek: országos szint (NUTS 1), régió (NUTS 2), megye (NUTS 3), lokális szintek: kistérség (NUTS 4), település (NUTS 5). A lokális szint a legrészletesebb térinformatikai rendszer (térkép és adatszint) alapját is képezi.
Regionális önkormányzat
A Regionális Önkormányzatok Európai Chartája szerint: „Regionális önkormányzat… az egyes államokon belül, adminisztratív módon a központi vezetés és a helyi önkormányzatok közé helyezett, választott testülettel és az önszerveződés jogával vagy annak a központi kormányzatra jellemző típusával rendelkező legnagyobb területi közhatóság jogát és képességét jelenti arra, hogy saját felelősségi körén belül a lakosság érdekében irányítsa a közügyek jelentős részét a szubszidiaritás alapján.”
Szubnacionális alakító erő
Országon belüli kényszerítő erő, mely az államokat arra ösztökéli, hogy decentralizáljon, és a középszintű igazgatási egységek felé delegálja feladatai egy részét.
Szupranacionális alakító erő
Országok felett álló (EU felől érkező) kényszerítő erő, mely az államokat arra irányítja, hogy szuverenitásukat faragják le, és ezek egy részét a közösségi szervek felé, másik részét a középszintű igazgatási egységek felé adják át.
Vertikális szubszidiaritás
A központi közigazgatás decentralizáló tevékenysége, melynek során a központi közigazgatás delegálja feladatait és a hozzá kapcsolódó forrásokat a területi szervezetek felé.

Az e-közigazgatás elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 785 2

A kormányzati modernizációt az új igazgatási technológia rutinszerű használatában látom: az informatika széles körű alkalmazásában, az elektronikus kormányzás elterjesztésében, tudatos használatában. A közigazgatás-tudományi szakma nagyjából egyetért ezzel, azonban az elektronikus eszközök alkalmazása sokszor az elméleti alapok ismerete nélkül történik. A BCE Közigazgatástudományi Karán, a volt Államigazgatási Főiskola Közigazgatás-szervezési Tanszékén a majd egy évtized alatt felhalmozott, és ebben a könyvben bemutatott, rendszerezett információmennyiség láttán joggal érezhetjük, hogy egy új tudományos módszertani szakterület elméleti megalapozásának lehetünk szemtanúi.

Prof. Dr. Lőrincz Lajos †, az MTA rendes tagja

A közigazgatás történetében mindig voltak nagy állomások, paradigmaváltások, amelyek után a közigazgatás fogalma új értelmet nyert. Vagy a feladatok, a funkciók, vagy az apparátus, de leginkább a technológia, a módszerek változtak, modernizálódtak, fejlődtek. Napjainkban valamennyi tényező intenzív, erőltetett változtatása zajlik egy új környezetben: az információs társadalomban. Az elektronikus közigazgatás újraértelmezi a közigazgatás helyzetét, feladatát és eszközrendszerét. Ez a kiváló könyv Magyarországon elsőként vállalkozik arra, hogy a téma hazai diskurzusában feltérképezze és rendszerezze a vonatkozó ismereteket.

Prof. Dr. Máthé Gábor professor emeritus

Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közgazdaságtudományi Kar

Az információs társadalom felgyorsult világában a szolgáltató elektronikus közigazgatás kiépítése és fejlesztése mára már megkerülhetetlen kérdéssé vált. A könyv nemcsak szakkönyv, hanem fontos és érdekes információt nyújt minden érdeklődő számára. Sokoldalú megközelítéssel igyekszik bemutatni a nemzetközi, az uniós és a hazai helyzetet, annak eredményeivel és kihívásaival együtt. Rendszerező igényével egy új, kialakulóban lévő tudományterület tudományos alapkövének tekinthető.

Prof. Dr. Kovács Árpád egyetemi tanár

Szegedi Tudományegyetem, az Állami Számvevőszék korábbi elnöke, a Költségvetési Tanács elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/budai-az-e-kozigazgatas-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave