Budai Balázs Benjámin

Az e-közigazgatás elmélete


Fogalmak, definíciók

Adatbiztonság
Az adatbiztonság – az adatok jogosulatlan megszerzése, módosítása és tönkretétele elleni műszaki és szervezési intézkedések és eljárások együttes rendszere.
Adatvédelem
Az adatok kezelése során, azok meghatározott csoportjára vonatkozó jogszabályi előírások érvényesítése.
Államtitok
Az az adat, amely törvény által felsorolt államtitokkörben meghatározott adatfajta körébe tartozik, és a minősítési eljárás alapján a minősítő kétséget kizáróan megállapította, hogy az adat érvényességi idő lejárta előtti illetéktelen felhasználása, nyilvánosságra hozatala, a jogosult számára hozzáférhetetlenné tétele a Magyar Köztársaság érdekeit valamilyen szempontból sértené. Az államtitok érvényességi ideje 90 év is lehet.
Botnet
Együttműködő, csoportosan távvezérelhető botok (önálló működésre képes szoftverek, appletek) hálózata.
CIIP
Critical Informations Infrastructure Protection – Kiemelt információs infrastruktúrák védelme (pl. ICT hálózatok és csomópontjaik, bank, pénzátutalás, biztonsági rendszerek).
CIP
Critical Infrastructure Protection – Kritikus infrastruktúrák kiemelt védelme (pl. közművek, energetika, energiaellátás stb.).
Crack program
Jelszófeltörésre írt program.
DDoS
Distributed Denial of Service: Megosztott szolgáltatásmegtagadással járó támadás: egy informatikai szolgáltatás teljes vagy részleges megbénítása, túl nagy mennyiségű kérés kiszolgálását kényszerítve a szolgáltatás szerverére.
DoS
Denial of Services, szolgáltatásmegtagadással járó támadás: egy informatikai szolgáltatás teljes vagy részleges megbénítása, túl nagy mennyiségű kérés kiszolgálását kényszerítve a szolgáltatás szerverére.
EDE
Egyéni Digitális Esély – Mérőszám a felzárkózási esély mérésére az IKT-alkalmazások vonatkozásában.
Informatikai biztonság
A szervezeti tevékenységek informatikai összetevőinek a célok eléréséhez szükséges megfelelő állapotban tartása.
Information warfare (IW)
Információs hadivselés. ICT-alapú támadások, melyek a hálózatok biztonsági réseinek kihasználására irányulhatnak, üzleti-, társadalmi- vagy politikai haszonszerzés, fenyegetés céljából.
Inkluzív
Bevonó, bevonásra törekedő.
Kriptográfia
Titkosítás.
Netikett
Önszabályozó (korregulatív jellegű) magyar viselkedési szabályegyüttes az internetezés hőskorából.
Phishing
Adathalászat – Információgyűjtés a weben – többnyire – tisztességtelen eszközök használatával, visszaéléssel.
PPP
Public-Private Partnership – A gazdasági fejlődést segítő feladatok elvégzésének olyan kooperációs megoldása, ahol a hagyományosan állami vagy önkormányzati feladatnak számító – főként infrastrukturális – beruházásokat magántőke bevonásával valósítják meg.
Social Phishing
Közösségi oldalakon történő adathalászat.
Spyware
Kémprogram.
Szájberháború / cyberháború
Virtuális térben (interneten) zajló háború, ahol a hadviselő felek egymás rendszerét próbálják megzavarni, tönkretenni.
Szolgálati titok
Olyan adat, melynek az érvényességi idő lejárta előtti megszerzése vagy felhasználása, nyilvánosságra hozatala sérti az állami vagy közfeladatot ellátó szerv működésének rendjét, akadályozza feladat- és hatáskörének befolyástól mentes gyakorlását. A szolgálati titok érvényességi ideje legfeljebb 20 év lehet.
Tűzfal
Egy olyan kiszolgáló számítógép vagy program, amelyet a lokális és a külső hálózat közé, a csatlakozási pontra telepítenek, hogy a jogosulatlan behatolásokat megakadályozzák, ugyanakkor ellenőrizzék a kifele menő forgalmat.
Üzleti és banktitok
Üzleti titok a gazdasági tevékenységhez kapcsolódó minden olyan tény, információ, megoldási mód vagy adat, amelynek titokban maradásához a jogosultnak méltányolható érdeke fűződik. A törvény kimondja, hogy tisztességtelen módon ilyen üzleti titkot megszerezni vagy felhasználni, valamint jogosulatlanul mással közölni, illetve nyilvánosságra hozni tilos.
Vendor lock-in
Gyártófüggőség. Amikor a megrendelt termék módosítása és fejlesztése csak az eredeti gyártótól várható. Ha megveszek egy adott típusú (nem nyílt forráskódú) szoftvert, akkor a szoftver gyártójának válók függőjévé a későbbiekben. A platformcsere ezekben az esetekben aránytalanul drága lehet.
Zombi
Keresőprogramok a neten pásztázva keresik a sebezhető számítógépeket. Ha ilyet találnak, azt megfertőzik, és rejtett támadóprogramot helyeznek el rajtuk. Így ezek a gépek – akarat nélküli zombiként – képesek DoS, és DDos támadásokban részt venni.

Az e-közigazgatás elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 785 2

A kormányzati modernizációt az új igazgatási technológia rutinszerű használatában látom: az informatika széles körű alkalmazásában, az elektronikus kormányzás elterjesztésében, tudatos használatában. A közigazgatás-tudományi szakma nagyjából egyetért ezzel, azonban az elektronikus eszközök alkalmazása sokszor az elméleti alapok ismerete nélkül történik. A BCE Közigazgatástudományi Karán, a volt Államigazgatási Főiskola Közigazgatás-szervezési Tanszékén a majd egy évtized alatt felhalmozott, és ebben a könyvben bemutatott, rendszerezett információmennyiség láttán joggal érezhetjük, hogy egy új tudományos módszertani szakterület elméleti megalapozásának lehetünk szemtanúi.

Prof. Dr. Lőrincz Lajos †, az MTA rendes tagja

A közigazgatás történetében mindig voltak nagy állomások, paradigmaváltások, amelyek után a közigazgatás fogalma új értelmet nyert. Vagy a feladatok, a funkciók, vagy az apparátus, de leginkább a technológia, a módszerek változtak, modernizálódtak, fejlődtek. Napjainkban valamennyi tényező intenzív, erőltetett változtatása zajlik egy új környezetben: az információs társadalomban. Az elektronikus közigazgatás újraértelmezi a közigazgatás helyzetét, feladatát és eszközrendszerét. Ez a kiváló könyv Magyarországon elsőként vállalkozik arra, hogy a téma hazai diskurzusában feltérképezze és rendszerezze a vonatkozó ismereteket.

Prof. Dr. Máthé Gábor professor emeritus

Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közgazdaságtudományi Kar

Az információs társadalom felgyorsult világában a szolgáltató elektronikus közigazgatás kiépítése és fejlesztése mára már megkerülhetetlen kérdéssé vált. A könyv nemcsak szakkönyv, hanem fontos és érdekes információt nyújt minden érdeklődő számára. Sokoldalú megközelítéssel igyekszik bemutatni a nemzetközi, az uniós és a hazai helyzetet, annak eredményeivel és kihívásaival együtt. Rendszerező igényével egy új, kialakulóban lévő tudományterület tudományos alapkövének tekinthető.

Prof. Dr. Kovács Árpád egyetemi tanár

Szegedi Tudományegyetem, az Állami Számvevőszék korábbi elnöke, a Költségvetési Tanács elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/budai-az-e-kozigazgatas-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave