Rechnitzer János, Smahó Melinda

Területi politika


Területi politika az európai uniós tagság idején (2007–2013), és a jövő lehetséges irányai

2006-ban elkezdődött az új tervezési időszak előkészítése, ebben a hét regionális operatív program kidolgozása. A régiók nagy aktivitással rendszerezték a korábbi évek fejlesztési elképzeléseit, és határozott tervekkel rendelkeznek a 2007–2013 közötti időszakra. Élénk polémia alakult ki a szektorális operatív programok egy része és a régiók között, a szakmai viták a területi elv körül csúcsosodtak. Közben új központi ötletként – talán éppen a megújított Országos Területfejlesztési Koncepció ösztönzésére – elkezdődött az ország hat regionális centrumának (Győr, Pécs, Szeged, Debrecen, Miskolc, Székesfehérvár–Veszprém) mint fejlesztési-növekedési pólusnak a tervezése. A régiók és azok központjai ismét szembeállhatnak egymással, hiszen az ötlet gazdája, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség nem a regionális operatív programok keretében képzelte el a regionális központok kiemelt fejlesztését, hanem azoktól függetlenül, egy központi, majd a szektorális programokon belül elkülönített forrásból. A növekedési pólusok kiemelt fejlesztése elbukott ugyan, de a pólus városok gondolata megmaradt, és az ún. Kiemelt Programokban ezek a fejlesztési kezdeményezések helyet kaptak, sőt, néhányuk a könyvünk írásáig jelentősebb fejlesztésekben részesült az egyes, döntően szektorális operatív programokból.

Területi politika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 829 3

A területi politika mint az egyik új közpolitika arra hivatott, hogy állami és különféle közösségi szintekről megoldásokat ajánljon a területi erőforrások legkedvezőbb hasznosítására s egyben a különbségek mérséklésére. A mű komplexen vizsgálja a területi folyamatokba való beavatkozások elméleti és gyakorlati rendszereit. Szakszerű és alapos eligazítást nyújt a (leendő) szakembereknek a térbeli gazdasági és társadalmi folyamatok megértéséhez és befolyásolásához, de nagy haszonnal forgathatják azok a laikusok is, akik a területi adottságok, erőforrások alakításában valamilyen módon szerepet vállalnak.

Glatz Ferenc

az MTA volt elnöke

Hazánkban, de Európa más országaiban is, egyre növekednek a területi-társadalmi különbségek - nem kevés feszültséget keltve. E különbségek mérséklése az Európai Unió és az egyes tagországok részéről kiemelten fontos célkitűzés. A jelentős közösségi ráfordítások eredménye azonban szerény, mert a szakpolitika ritkán ismeri azoknak a térfolyamatoknak az új típusú törvényszerűségeit, melyekbe beavatkozik, és a tudományos alapkutatás sem gyakran jut el az eredmények alkalmazhatóvá tételéhez. E hiánypótló mű kiváló kombinációja a térfolyamatok alapos feltárásának és a fejlesztési politika megújításának.

Enyedi György

az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/rechnitzer-smaho-teruleti-politika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave