Rechnitzer János, Smahó Melinda

Területi politika


A jóléti állam koncepciója

A második világháborút követő két és fél évtizedben a nyugat-európai államokban magas növekedési ráták jelentkeztek, s olyan számottevő gazdasági növekedés következett be, hogy ezt az időszakot a Kondratyev-ciklus felszálló ágaként a német, a francia és az olasz gazdasági csoda éveiként emlegeti a szakirodalom. Az energia, a közlekedés és a mobilitás költségei alacsonyak voltak, s a fejlődéshez viszonylag nagy ökológiai, gazdasági és politikai terek, lehetőségek álltak rendelkezésre. A tartós gazdasági növekedés, az alacsony munkanélküliség és az állam újraelosztó szerepének növekedése a fejlett országokban a jóléti állammodell kialakulásához vezetett.56 Nőtt a jövedelem és az életszínvonal; a jóléti államok széles és stabil középosztályon alapultak, amelynek anyagi lehetőségei tömeges, hosszú távon előre kalkulálható fogyasztást tettek lehetővé, megteremtve a felvevőpiacot az 1920–30-as évektől egyre elterjedtebbé váló fordista tömegtermelés által ontott termékekre. A (tömeg)termelést hierarchikus, vertikális szervezeti felépítésű nagyvállalatok végezték, amelyek egyes részlegei és irányítási szintjei között burjánzott a bürokrácia (Benko 1992; Cséfalvay 2004; Stöhr 1987).

Területi politika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 829 3

A területi politika mint az egyik új közpolitika arra hivatott, hogy állami és különféle közösségi szintekről megoldásokat ajánljon a területi erőforrások legkedvezőbb hasznosítására s egyben a különbségek mérséklésére. A mű komplexen vizsgálja a területi folyamatokba való beavatkozások elméleti és gyakorlati rendszereit. Szakszerű és alapos eligazítást nyújt a (leendő) szakembereknek a térbeli gazdasági és társadalmi folyamatok megértéséhez és befolyásolásához, de nagy haszonnal forgathatják azok a laikusok is, akik a területi adottságok, erőforrások alakításában valamilyen módon szerepet vállalnak.

Glatz Ferenc

az MTA volt elnöke

Hazánkban, de Európa más országaiban is, egyre növekednek a területi-társadalmi különbségek - nem kevés feszültséget keltve. E különbségek mérséklése az Európai Unió és az egyes tagországok részéről kiemelten fontos célkitűzés. A jelentős közösségi ráfordítások eredménye azonban szerény, mert a szakpolitika ritkán ismeri azoknak a térfolyamatoknak az új típusú törvényszerűségeit, melyekbe beavatkozik, és a tudományos alapkutatás sem gyakran jut el az eredmények alkalmazhatóvá tételéhez. E hiánypótló mű kiváló kombinációja a térfolyamatok alapos feltárásának és a fejlesztési politika megújításának.

Enyedi György

az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/rechnitzer-smaho-teruleti-politika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave