Rechnitzer János, Smahó Melinda

Területi politika


Fejlesztési stratégiák

A területi szerkezetbe történő beavatkozásokat a makro- és a mezoszintű közösségek különféle szemléletben végezhetik, más és más irányokat szabva ezzel a területi politikának. A területi stratégiák a területrendszer egy vagy több alrendszerét célozhatják meg. Többségük a gazdasági alrendszerre irányul, annak a működési feltételeit kívánja alakítani, olyan ösztönzőket és korlátozó körülményeket teremtve, amelyek befolyással lehetnek a különféle szereplők magatartására. A stratégiák az időről időre kitűzött területi politikai célok elérésére, a területrendszer aktuális problémáinak megoldására irányulnak. Az ehhez vezető utat az éppen uralkodó, ám időben szintén változó politikai elvek, működő állammodellek más-más módon képzelik el, így területi politikai céljaik elérése érdekében eltérő területi stratégiákat részesítenek előnyben. Az alábbiakban néhány fontosabb területi politikai stratégia főbb elméleti alapjait tekintjük át, míg az egyes állammodellek sajátosságaira és a stratégiák megvalósításának, alkalmazásának összefüggéseire a következő fejezet során utalunk.

Területi politika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 829 3

A területi politika mint az egyik új közpolitika arra hivatott, hogy állami és különféle közösségi szintekről megoldásokat ajánljon a területi erőforrások legkedvezőbb hasznosítására s egyben a különbségek mérséklésére. A mű komplexen vizsgálja a területi folyamatokba való beavatkozások elméleti és gyakorlati rendszereit. Szakszerű és alapos eligazítást nyújt a (leendő) szakembereknek a térbeli gazdasági és társadalmi folyamatok megértéséhez és befolyásolásához, de nagy haszonnal forgathatják azok a laikusok is, akik a területi adottságok, erőforrások alakításában valamilyen módon szerepet vállalnak.

Glatz Ferenc

az MTA volt elnöke

Hazánkban, de Európa más országaiban is, egyre növekednek a területi-társadalmi különbségek - nem kevés feszültséget keltve. E különbségek mérséklése az Európai Unió és az egyes tagországok részéről kiemelten fontos célkitűzés. A jelentős közösségi ráfordítások eredménye azonban szerény, mert a szakpolitika ritkán ismeri azoknak a térfolyamatoknak az új típusú törvényszerűségeit, melyekbe beavatkozik, és a tudományos alapkutatás sem gyakran jut el az eredmények alkalmazhatóvá tételéhez. E hiánypótló mű kiváló kombinációja a térfolyamatok alapos feltárásának és a fejlesztési politika megújításának.

Enyedi György

az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/rechnitzer-smaho-teruleti-politika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave